Zaburzenia odżywania przyczyną kryzysu Novaka Djokovicia? Szokujące doniesienia znanego dietetyka

Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Novak Djoković
Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Novak Djoković

Juerg Hosli uważa, że przyczyną kryzysu Novaka Djokovicia są zaburzenia odżywiania. Znany i ceniony szwajcarski dietetyk jest zdania, że Serb zmienił dietę na niewłaściwą.

W tym artykule dowiesz się o:

Novak Djoković od kilku miesięcy zmaga się z kryzysem i jest cieniem tenisisty, który w latach 2013-16 zdominował męskie rozgrywki. Od czasu triumfu w Roland Garros 2016 Serb wyraźnie obniżył loty. On sam jako przyczynę podaje kontuzje łokcia. Tymczasem Juerg Hosli, znany dietetyk, uważa, że powodem słabszej dyspozycji belgradczyka jest zmiana diety.

- Zawsze podziwiałem Djokovicia za jego grę, postawę i sposób poruszania się po korcie - napisał Hosli na Facebooku. - Ale gdy dowiedziałem się, jak drastycznych zmian dokonał w swojej diecie, zastanawiałem się jedynie, kiedy nadejdzie kryzys.

Szwajcarski specjalista postawił szokującą diagnozę. - Djoković szukał radykalnych zmian w swojej diecie, nie biorąc pod uwagę długofalowych konsekwencji. To, co teraz widzimy, to wynik pewnej formy anoreksji, którą można zdefiniować jako obsesję na punkcie diety opartej wyłącznie na zdrowym odżywianiu. A redukowanie spożywania węglowodanów i całkowite wyeliminowanie cukrów to duży błąd.

- Na początku czujesz się silniejszy, bo komórki zaczynają magazynować więcej tlenu, ale jednocześnie mięśnie produkują mniej kwasu mlekowego. Dramatyczny jest moment, kiedy mięśnie tracą możliwość wytwarzania i spalania kwasu mlekowego. Taka osoba, gdy osiągnie granicę swojej siły, poczuje się znacznie gorzej. Będzie cierpiała z powodu stresu, obniży się jej jakość snu i dojdzie do społecznej izolacji tej osoby - wyjaśnił dietetyk.

- To, co teraz dzieje się z Djokoviciem, jest wynikiem tego, że ma całkowity metabolizm beztlenowy spowodowany dietą, która może jedynie prowadzić do psychicznego i fizycznego zmęczenia - dodał Hosli.

- Co może pomóc Djokoviciowi? Powolne uwalnianie węglowodanów. Jeśli spożywasz więcej węglowodanów, organizm produkuje więcej kwasu mlekowego. Ale najpierw musi się o tym dowiedzieć. Trening Djokovicia powinien zostać dostosowany tak, aby mógł on spożywać więcej cukrów - spuentował Szwajcar.

Djoković, który w 2010 roku zmienił dietę na bezglutenową, ani nikt z jego otoczenia nie skomentował opinii szwajcarskiego dietetyka. Sam zainteresowany przebywa obecnie w rodzimym Belgradzie, gdzie wraz z trenerem Marianem Vajdą przygotowuje się do występów w turniejach rangi ATP World Tour Masters 1000 w Madrycie (6-13 maja) i w Rzymie (13-20 maja).

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: Moda na Ulę Radwańską

Źródło artykułu: