Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Zaburzenia odżywania przyczyną kryzysu Novaka Djokovicia? Szokujące doniesienia znanego dietetyka

Juerg Hosli uważa, że przyczyną kryzysu Novaka Djokovicia są zaburzenia odżywiania. Znany i ceniony szwajcarski dietetyk jest zdania, że Serb zmienił dietę na niewłaściwą.
Marcin Motyka
Marcin Motyka
Novak Djoković Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Novak Djoković

Novak Djoković od kilku miesięcy zmaga się z kryzysem i jest cieniem tenisisty, który w latach 2013-16 zdominował męskie rozgrywki. Od czasu triumfu w Roland Garros 2016 Serb wyraźnie obniżył loty. On sam jako przyczynę podaje kontuzje łokcia. Tymczasem Juerg Hosli, znany dietetyk, uważa, że powodem słabszej dyspozycji belgradczyka jest zmiana diety.

- Zawsze podziwiałem Djokovicia za jego grę, postawę i sposób poruszania się po korcie - napisał Hosli na Facebooku. - Ale gdy dowiedziałem się, jak drastycznych zmian dokonał w swojej diecie, zastanawiałem się jedynie, kiedy nadejdzie kryzys.

Szwajcarski specjalista postawił szokującą diagnozę. - Djoković szukał radykalnych zmian w swojej diecie, nie biorąc pod uwagę długofalowych konsekwencji. To, co teraz widzimy, to wynik pewnej formy anoreksji, którą można zdefiniować jako obsesję na punkcie diety opartej wyłącznie na zdrowym odżywianiu. A redukowanie spożywania węglowodanów i całkowite wyeliminowanie cukrów to duży błąd.

- Na początku czujesz się silniejszy, bo komórki zaczynają magazynować więcej tlenu, ale jednocześnie mięśnie produkują mniej kwasu mlekowego. Dramatyczny jest moment, kiedy mięśnie tracą możliwość wytwarzania i spalania kwasu mlekowego. Taka osoba, gdy osiągnie granicę swojej siły, poczuje się znacznie gorzej. Będzie cierpiała z powodu stresu, obniży się jej jakość snu i dojdzie do społecznej izolacji tej osoby - wyjaśnił dietetyk.

- To, co teraz dzieje się z Djokoviciem, jest wynikiem tego, że ma całkowity metabolizm beztlenowy spowodowany dietą, która może jedynie prowadzić do psychicznego i fizycznego zmęczenia - dodał Hosli.

- Co może pomóc Djokoviciowi? Powolne uwalnianie węglowodanów. Jeśli spożywasz więcej węglowodanów, organizm produkuje więcej kwasu mlekowego. Ale najpierw musi się o tym dowiedzieć. Trening Djokovicia powinien zostać dostosowany tak, aby mógł on spożywać więcej cukrów - spuentował Szwajcar.

Djoković, który w 2010 roku zmienił dietę na bezglutenową, ani nikt z jego otoczenia nie skomentował opinii szwajcarskiego dietetyka. Sam zainteresowany przebywa obecnie w rodzimym Belgradzie, gdzie wraz z trenerem Marianem Vajdą przygotowuje się do występów w turniejach rangi ATP World Tour Masters 1000 w Madrycie (6-13 maja) i w Rzymie (13-20 maja).

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: Moda na Ulę Radwańską

Czy niewłaściwa dieta może mieć wpływ na słabszą formę Novaka Djokovicia?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Tenis na Facebooku
Zgłoś błąd
Facebook
Komentarze (5)
 • Starigniter Zgłoś komentarz
  Panie Motyka, z tego co od jakiegoś czasu wiadomo, to bezglutenowa dieta Novaka to przeszłość. Od ok. 2015 Serb jest pescowegetarianinem, tzn. jest kimś w rodzaju weganina, ale je ryby,
  Czytaj całość
  oczywiście wyrzucając z menu inne mięso, jaja, mleko i inne. "[I am] a pescatarian, a vegan, eating a little bit of fish here and there", powiedział Djokovic w maju 2016 roku. A moim zdaniem Serb najprawdopodobnie wypalił się mentalnie po wygraniu Rolanda Garrosa. A jeśli z głową wszystko OK, natomiast fizycznie mu coś dolega, to bardzo ciekawe jest to, że jeżeli mechanicznie nie jest sprawny w 100%, to poziom jego tenisa spada niesamowicie.
  • Kibic Kanapowy Zgłoś komentarz
   Hmmm, uzależniony od cukru dietetyk? To chyba nie najlepsze kwalifikacje do wykonywania zawodu. Dieta niskowęglowodanowa to najzdrowsza dieta. Polecam wszystkim.
   • don paddington Zgłoś komentarz
    "Szwajcarski specjalista postawił szokującą diagnozę.".Nie powiem wam, co ma zalecone przez lekarzy w swojej diecie. szwajcarski miliarder Matuzalem i Armstrong tenisa, przebywający na
    Czytaj całość
    diecie oczyszczającej wątrobę w Zambii, i zarabiający tam na reklamach
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×
    Sport na ×