WTA Challenger Anning: podwójny triumf Iriny Chromaczowej. Niezwykłe odrodzenie Rosjanki w finale singla

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Mark Nolan / Na zdjęciu: Irina Chromaczowa
Getty Images / Mark Nolan / Na zdjęciu: Irina Chromaczowa

Challenger WTA na kortach ziemnych w Anning okazał się podwójnie szczęśliwy dla Iriny Chromaczowej. Rosjanka święciła triumf w singlu i deblu. W finale gry pojedynczej pokonała po dramatycznej batalii Chinkę Saisai Zheng.

W tym tygodniu w chińskim Anning odbył się challenger WTA. W finale singla spotkały się Irina Chromaczowa (WTA 210) i obrończyni tytułu, Saisai Zheng (WTA 133). Rosjanka zwyciężyła 3:6, 6:4, 7:6(5) po dwóch godzinach i 35 minutach. Leworęczna 22-latka z Moskwy dwa razy wyszła z tarapatów. Najpierw wróciła z 3:6, 1:4, a w trzecim secie podniosła się z 3:5. W decydującej odsłonie obroniła trzy piłki meczowe, dwie w dziewiątym i jedną w 10. gemie.

W całym meczu było 15 przełamań, z czego osiem dla Zheng. Chinka zdobyła o pięć punktów więcej (103-98), ale jej zwycięska passa została przerwana. Tenisistka z Kantonu wygrała 14 meczów z rzędu. Zdobyła tytuły w Zhengzhou (challenger WTA) i Quanzhou (ITF). W Anning była blisko obrony tytułu i trzeciego kolejnego triumfu w Chinach, ale przegrała dramatyczny finał.

Chromaczowa zdobyła największy singlowy tytuł w dotychczasowej karierze i zanotuje duży awans w rankingu, z 210. na 147. miejsce (w ubiegłym sezonie zadebiutowała w Top 100). Zheng w poniedziałek znajdzie się na 119. pozycji. Dla obu tenisistek była to pierwsza konfrontacja na zawodowych kortach. W 2009 i 2010 roku dwa razy zmierzyły się w turniejach juniorskich i oba mecze wygrała Rosjanka.

Chromaczowa święciła podwójny triumf. W deblu jej partnerką była Dalila Jakupović. W sobotnim finale w 47 minut rozbiły 6:1, 6:1 Chinki Hanyu Guo i Xuliu Sun. W ubiegłym miesiącu Rosjanka i Słowenka wygrały turniej głównego cyklu w Bogocie. W listopadzie 2017 roku doszły do dwóch finałów challengerów i oba przegrały, w Hua Hin i Bombaju.

Kunming Open, Anning (Chiny) WTA 125K series, kort ziemny, pula nagród 125 tys. dolarów sobota, 5 maja

finał gry pojedynczej:

Irina Chromaczowa (Rosja) - Saisai Zheng (Chiny, 4) 3:6, 6:4, 7:6(5)

finał gry podwójnej:

Dalila Jakupović (Słowenia, 1) / Irina Chromaczowa (Rosja, 1) - Hanyu Guo (Chiny) / Xuliu Sun (Chiny) 6:1, 6:1

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy w 2018 roku Irina Chromaczowa awansuje do Top 100 rankingu?