ATP Belgrad: Kubot na fali. Historyczny finał Polaka

To historyczny dzień dla polskiego tenisa. Łukasz Kubot (ATP 179) pokonał 7:6(0), 6:2 Chorwata Ivo Karlovicia (ATP 21), awansując, jako pierwszy Polak w historii, do finału turnieju cyklu ATP World Tour (wcześniej ATP Tour).

Krzysztof Straszak

Nasz najwyżej notowany zawodnik obronił wszystkie cztery breakpointy w pierwszym secie, do zera rozbijając doświadczonego olbrzyma (208 cm) z Zagrzebia w tie-breaku. W drugim secie Kubot (27 lat w przyszłym tygodniu) przełamał rywala na 3:2, a potem już wygrywając wszystkie gemy.

Lubinianin Kubot miał w ogóle nie grać w głównej drabince. W kwalifikacjach przegrał z Dominikiem Hrbatym, ale po wycofaniu się Steve'a Darcisa jako "szczęśliwy przegrany" dostał się do pierwszej rundy, gdzie trafił na najniżej notowanego zawodnika turnieju, Arsenija Zlatanovicia. W drugiej rundzie skreczował w pierwszym secie Igor Andriejew. W piątek Kubot wygrał z Kristofem Vliegenem.

W niedzielnym finale Kubot zagra przeciw Novakowi Djokoviciowi, gospodarzowi turnieju, lub Włochowi Andreasowi Seppiemu.

W 1983 roku w turnieju World Championship Tennis (poprzednik ATP Tour, a od tego sezonu ATP World Tour) w Bazylei finał osiągnął Wojciech Fibak. To ostatni taki wyczyn Polaka w imprezie pod batutą ATP (światowej federacji męskiego tenisa).