WTA Madryt: dwie Rosjanki w ćwierćfinale. Kasatkina odprawiła Muguruzę, Szarapowa pożegnała Mladenović

Garbine Muguruza nie awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA w Madrycie. W III rundzie Hiszpanka przegrała z Darią Kasatkiną. Maria Szarapowa wyeliminowała Kristinę Mladenović.

Daria Kasatkina Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Daria Kasatkina
Garbine Muguruza (WTA 3) wciąż pozostaje bez ćwierćfinału madryckiej imprezy. W środę mistrzyni Rolanda Garrosa 2016 i Wimbledonu 2017 po raz pierwszy wystąpiła w III rundzie w stolicy Hiszpanii. Najwyżej notowana reprezentantka gospodarzy przegrała 2:6, 6:4, 3:6 z Darią Kasatkiną (WTA 15).

W pierwszym secie Kasatkina od 2:2 zdobyła cztery gemy z rzędu. W drugiej partii z 0:2 wyszła na 4:2, ale nie udało się jej zakończyć meczu. Ozdobą całej konfrontacji był złożony z 28 punktów szósty gemy decydującej odsłony. Muguruza obroniła w nim osiem break pointów. Po uzyskaniu przełamania Hiszpanka z 1:4 zbliżyła się na 3:4, ale przegrała dwa kolejne gemy.

W trwającym dwie godziny i 28 minut meczu było 10 przełamań, z czego sześć dla Kasatkiny. Rosjanka posłała 20 kończących uderzeń i popełniła 36 niewymuszonych błędów. Muguruza miała 32 piłki wygrane bezpośrednio i 64 pomyłki. Tenisistka z Togliatti wyrównała na 2-2 bilans spotkań z Hiszpanką.

W dwóch poprzednich startach w Madrycie Kasatkina nie wygrała meczu. W 2016 roku jej pogromczynią została Rumunka Patricia Maria Tig, a w ubiegłym sezonie uległa Włoszce Robercie Vinci. Tym razem Rosjanka jest już w ćwierćfinale. O półfinał zmierzy się z Petrą Kvitovą.

Maria Szarapowa (WTA 52) wróciła z 1:3 w pierwszym secie i pokonała Kristinę Mladenović (WTA 22). W ciągu 92 minut Rosjanka zaserwowała dziewięć asów i zgarnęła 27 z 36 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła trzy z czterech break pointów. Byłej liderce rankingu naliczono 30 kończących uderzeń i 20 niewymuszonych błędów. Mladenović zanotowano 12 piłek wygranych bezpośrednio i 18 pomyłek.

Rosjanka to triumfatorka madryckiej imprezy sprzed czterech lat. Francuzka w ubiegłym sezonie doszła do finału. Rok temu Szarapowa w Stuttgarcie, w pierwszym starcie po dyskwalifikacji za doping, dotarła do półfinału i przegrała w nim z Mladenović. Bilans wszystkich ich meczów to teraz 2-1 dla Rosjanki.

Przed turniejem w Madrycie Szarapowa miała serię czterech z rzędu przegranych spotkań. W ćwierćfinale Rosjanka zagra z Holenderką Kiki Bertens. Będzie to pierwsze spotkanie obu tenisistek.