ATP Rzym: Fabio Fognini zabrał seta Rafaelowi Nadalowi. Hiszpan pierwszym półfinalistą

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Rafael Nadal

Rafael Nadal po trzysetowym pojedynku pokonał Fabio Fogniniego w meczu ćwierćfinałowym turnieju ATP World Tour Masters 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. Hiszpan został pierwszym półfinalistą tegorocznej imprezy we włoskiej stolicy.

W tym artykule dowiesz się o:

Fabio Fognini trzykrotnie znalazł już sposób na Rafaela Nadala i podczas czwartkowej konferencji prasowej zapowiadał, że jest w stanie uczynić to po raz czwarty. Tymczasem faworyt gospodarzy zaczął pojedynek od straty serwisu i musiał gonić wynik ze stanu 1:4. Dzięki naprawdę ofensywnej grze Włoch był w stanie doprowadzić do wyrównania na po 4. Potem przełamał jeszcze w dziewiątym gemie, by po zmianie stron zwieńczyć seta.

W pierwszej partii Fognini miał aż 16 wygrywających uderzeń i 14 błędów własnych, z kolei Nadal znalazł się na małym "minusie" (6-10). Z czasem jednak proporcje się odwróciły i to Hiszpan wygrywał więcej wymian. Do tego tenisista z Majorki nie popełnił błędu z premierowej odsłony i tym razem nie oddał szybko wypracowanej przewagi przełamania w drugim secie. Reprezentant Italii nie returnował już tak dobrze i sporo mylił się. W efekcie stracił podanie jeszcze w szóstym gemie, po czym 16-krotny mistrz wielkoszlemowy zakończył drugą część spotkania.

Podobnie było w decydującym secie. Fognini niepotrzebnie spieszył się i psuł proste piłki. W trzecim gemie stracił serwis do zera i nie miał już żadnej okazji na powrót do gry. W siódmym gemie Nadal przełamał po raz kolejny, po czym wykorzystał drugiego meczbola. Po dwóch godzinach i 15 minutach wygrał 4:6, 6:1, 6:2. W całym pojedynku zanotował 16 winnerów i 19 pomyłek, natomiast jego przeciwnik miał 29 kończących zagrań i 39 niewymuszonych błędów.

W sobotnim półfinale na drodze Nadala stanie Serb Novak Djoković. Hiszpan celuje w ósme trofeum na kortach Foro Italico, bowiem wcześniej triumfował w międzynarodowych mistrzostwach Włoch w latach 2005-07, 2009-10, 2012-13. Jeśli w niedzielę sięgnie po tytuł, to powróci na pierwsze miejsce w rankingu ATP.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy) ATP World Tour Masters 1000, kort ziemny, pula nagród 4,872 mln euro piątek, 18 maja