Roland Garros: niełatwa inauguracja Igi Świątek. Porażka Daniela Michalskiego

Iga Świątek po trudnym pojedynku pokonała Alexę Noel w I rundzie juniorskiej edycji wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2018. Porażki w trzech setach doznał w pierwszym spotkaniu Daniel Michalski.

Rafał Smoliński
Iga Świątek Agencja Gazeta / Kuba Atys / Na zdjęciu: Iga Świątek
Choć to Alexa Noel została na paryskiej mączce rozstawiona z czwartym numerem, faworytką pojedynku była Iga Świątek, która w ostatnich miesiącach nie grała w zawodach juniorskich, ale zatroszczyła się o ranking w zestawieniu WTA. Amerykanka przyjechała do Paryża opromieniona zwycięstwem w turnieju w Charleroi, gdzie pokonała m.im. Stefanię Rogozińską-Dzik.

15-letnia Noel rozpoczęła pojedynek od przegrania trzech gemów, ale szybko odrobiła stratę. Potem gra się wyrównała, a w 11. gemie to reprezentantka USA zdobyła przełamanie i była o krok od zwycięstwa w secie. 17-letnia warszawianka odebrała jednak jej serwis i doprowadziła do rozgrywki tiebreakowej. Polka nie wykorzystała pierwszej piłki setowej, po czym sama uratowała się przed porażką. Przy drugiej okazji Świątek była już skuteczna i wygrała 13. gema 9-7.

W drugiej odsłonie nasza tenisistka zagrała już znakomicie. Błyskawicznie wysunęła się na 3:0 i dopiero wówczas straciła serwis. Nie przejęła się jednak tym i dalej robiła swoje. Kolejne dwa przełamania załatwiły sprawę, dzięki czemu po niecałych 90 minutach Świątek wygrała 7:6(7), 6:1. Teraz na drodze prowadzonej przez agencję Warsaw Sports Group tenisistki do III rundy juniorskiej edycji międzynarodowych mistrzostw Francji stanie zdolna Łotyszka Daniela Vismane.

Porażki w pierwszym spotkaniu doznał Daniel Michalski. Przed turniejem pojawiła się informacja, że warszawianin doznał kontuzji dłoni, ale mimo tego przystąpił do pojedynku z Jesperem de Jongiem. Holender wrócił ze stanu 1:3, by wygrać premierową odsłonę. Z kolei w drugiej partii doprowadził do remisu z wyniku 2:4, lecz przegrał dwa kolejne gemy. Polak nie poszedł jednak za ciosem w trzecim secie. Zmarnował prowadzenie 4:1 i przegrał ostatecznie 4:6, 6:4, 5:7.

Po zakończeniu gier singlowych odbyły się pojedynki I rundy debla. Świątek i partnerująca jej Amerykanka Caty McNally rozgromiły Sadę Nahimanę z Burundi i Marię Gabrielę Riverę Corado z Gwatemali 6:0, 6:2. W kolejnej fazie ich przeciwniczkami będą Rumunka Andreea Prisacariu i Japonka Himari Sato lub rozstawione z drugim numerem Kolumbijka Maria Camila Osorio Serrano i Chinka Xiyu Wang.

Na I rundzie gry podwójnej zakończyli natomiast w poniedziałek występ Wojciech Marek i Brazylijczyk Mateus Alves. Polak i jego partner przegrali z oznaczoną drugim numerem francuską parą Hugo Gaston i Clement Tabur 5:7, 2:6. Reprezentant Górnika Bytom zagra we wtorek o III rundę singla, a jego rywalem będzie czołowy junior świata, Kazach Timofiej Skatow.

I runda gry podwójnej juniorek:

Iga Świątek (Polska) / Caty McNally (USA) - Sada Nahimana (Burundi) / Maria Gabriela Rivera Corado (Gwatemala) 6:0, 6:2

I runda gry podwójnej juniorów:

Hugo Gaston (Francja, 2) / Clement Tabur (Francja, 2) - Wojciech Marek (Polska) / Mateus Alves (Brazylia) 7:5, 6:2

Czy Iga Świątek osiągnie finał Rolanda Garrosa?