Roland Garros: Latisha Chan i Ivan Dodig triumfatorami turnieju gry mieszanej

Latisha Chan i Ivan Dodig wygrali zmagania w grze mieszanej w rozgrywanym na kortach ziemnych w Paryżu wielkoszlemowym Roland Garros 2018. W finale Tajwanka i Chorwat w trzech setach pokonali Gabrielę Dabrowski i Mate Pavicia.

Marcin Motyka
Ivan Dodig i Latisha Chan, mistrzowie Roland Garros 2018 w grze mieszanej Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Ivan Dodig i Latisha Chan, mistrzowie Roland Garros 2018 w grze mieszanej
Już przed rozpoczęciem finału miksta turnieju Roland Garros 2018 jasne było, że po tytuł sięgnie reprezentant Chorwacji. W czwartek po przeciwnych stronach siatki stanęli bowiem Ivan Dodig, któremu partnerowała Tajwanka Latisha Chan, oraz Mate Pavić w parze z Gabrielą Dabrowski z Kanady.

Początkowo mecz był jednostronny i układał się pod dyktando Chan i Dodiga, którzy zdobyli pierwsze cztery gemy, inauguracyjnego seta wygrali 6:1, a w drugim objęli prowadzenie 5:3. Wówczas jednak Chorwat nie wytrzymał napięcia. Serwując po tytuł, oddał podanie podwójnym błędem. Tym sposobem Pavić i Dabrowski wrócili do gry, a następnie doprowadzili do tie breaka w drugiej partii.

W dodatkowym gemie Chan i Dodig znów byli blisko sukcesu, ale ponownie nie wykorzystali szansy. Tajwańsko-chorwacka para prowadziła 5-1, lecz, głównie za sprawą znakomicie grającego w tym fragmencie spotkania Pavicia, przegrała sześć punktów z rzędu i całego seta.

O losach pojedynku decydować musiał rozgrywany do dziesięciu wygranych punktów super tie break, który okazał się niezwykle wyrównany. Wszystko rozstrzygnęło się w dwóch ostatnich akcjach. Najpierw, przy stanie 8-8, Pavić popełnił podwójny błąd serwisowy, a następnie Dabrowski posłała return w aut.

Dla Chan i Dodiga to pierwszy wspólny tytuł. Tajwanka wywalczyła drugie wielkoszlemowe mistrzostwo (w ubiegłym roku wygrała US Open w deblu w parze z Martiną Hingis), natomiast Chorwat także mógł się cieszyć z drugiego triumfu w Wielkim Szlemie (w sezonie 2013 zwyciężył w deblu w Rolandzie Garrosie, tworząc duet z Marcelo Melo).

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 39,197 mln euro
czwartek, 7 czerwca

finał gry mieszanej:

Latisha Chan (Tajwan, 2) / Ivan Dodig (Chorwacja, 2) - Gabriela Dabrowski (Kanada, 1) / Mate Pavić (Chorwacja, 1) 6:1, 6:7(5), 10-8

Czy w przyszłości Latisha Chan i Ivan Dodig zdobędą kolejny tytuł wielkoszlemowy w mikście?