Wimbledon: sen Jewgieniji Rodiny trwa. Rosjanka wyeliminowała Madison Keys

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Quinn Rooney / Na zdjęciu: Madison Keys
Getty Images / Quinn Rooney / Na zdjęciu: Madison Keys

Amerykanka Madison Keys przegrała z Rosjanką Jewgieniją Rodiną i nie awansowała do IV rundy wielkoszlemowego Wimbledonu.

W wieku 29 lat Jewgienija Rodina (WTA 120) notuje najlepszy wielkoszlemowy start w karierze. W piątek w III rundzie Wimbledonu Rosjanka pokonała 7:5, 5:7, 6:4 Madison Keys (WTA 11). Mecz obfitował w zwroty akcji. Od stanu 5:2 w pierwszym secie Amerykanka straciła dziewięć gemów z rzędu. W drugiej partii z 0:4 doprowadziła do decydującej odsłony.

W trzeciej partii finalistka US Open 2017 nie potrafiła skorzystać z niedyspozycji rywalki. Rodina brała przerwę medyczną i jej poruszanie się po korcie było coraz gorsze. Nie przeszkodziło to tenisistce z Moskwy awansować do IV rundy. Keys z 1:3 wyrównała na 3:3, ale później jeszcze tylko jeden gem padł jej łupem.

W trwającym dwie godziny i 10 minut meczu Keys zaserwowała 15 asów, ale popełniła 48 niewymuszonych błędów przy 59 kończących uderzeniach. Rodinie zanotowano 20 piłek wygranych bezpośrednio i 11 pomyłek. Obie tenisistki miały po 14 break pointów. Rosjanka sześć razy straciła podanie, a sama uzyskała siedem przełamań. Kolejną jej rywalką będzie Serena Williams.

Jekaterina Makarowa (WTA 35) wygrała 4:6, 6:4, 6:1 z Lucie Safarovą (WTA 66) w starciu byłych tenisistek z Top 10 rankingu. W pierwszym i drugim secie miało miejsce po jednym przełamaniu. W decydującej partii Rosjanka odskoczyła na 3:0 i dominowała na korcie. W ciągu godziny i 53 minut tenisistka z Moskwy zaserwowała osiem asów i pokusiła się o 34 kończące uderzenia przy 14 niewymuszonych błędach.

Safarova i Makarowa to wielkoszlemowe mistrzynie i olimpijskie medalistki w deblu. W singlu Czeszka, była piąta rakieta globu, osiągnęła finał Rolanda Garrosa 2015 i półfinał Wimbledonu 2014. Rosjanka cztery lata temu doszła w Londynie do ćwierćfinału. Poza tym pochwalić może się półfinałami US Open 2014 i Australian Open 2015. Najwyżej w rankingu była klasyfikowana na ósmej pozycji. W poprzedniej rundzie Safarova wyeliminowała Agnieszkę Radwańską, a Makarowa rozprawiła się z Karoliną Woźniacką.

O drugi ćwierćfinał w Wimbledonie (2014) Makarowa zmierzy się z Camilą Giorgi (WTA 52), która zwyciężyła 3:6, 7:6(6), 6:2 Katerinę Siniakovą (WTA 42). Czeszka prowadziła 6:3, 4:2, a w 10. gemie drugiego seta miała piłkę meczową. W tie breaku Włoszka wróciła z 1-4, a w trzeciej partii nie dała podłamanej rywalce szans. W trwającym dwie godziny i 38 minut meczu Siniakovej naliczono 24 kończące uderzenia i 20 niewymuszonych błędów. Giorgi miała 45 piłek wygranych bezpośrednio i 44 pomyłki.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania) Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 34 mln funtów piątek, 6 lipca

III runda gry pojedynczej kobiet:

Jewgienija Rodina (Rosja, Q) - Madison Keys (USA, 10) 7:5, 5:7, 6:4 Camila Giorgi (Włochy) - Katerina Siniakova (Czechy) 3:6, 7:6(6), 6:2 Jekaterina Makarowa (Rosja) - Lucie Safarova (Czechy) 4:6, 6:4, 6:1