Wimbledon: Juan Martin del Potro ćwierćfinałowym rywalem Rafaela Nadala

Juan Martin del Potro w czterech setach pokonał Gillesa Simona w IV rundzie rozgrywanego na kortach trawiastych wielkoszlemowego Wimbledonu 2018. W ćwierćfinale Argentyńczyk zmierzy się z Rafaelem Nadalem.

Marcin Motyka
Juan Martin del Potro Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Juan Martin del Potro
Pojedynek IV rundy Wimbledonu 2018 pomiędzy Juanem Martinem del Potro a Gillesem Simonem był rozgrywany na przestrzeni dwóch dni. Francuz i Argentyńczyk rozpoczęli w poniedziałek, ale z powodu zapadającego zmierzchu mecz został przerwany przy prowadzeniu Del Potro 7:6(1), 7:6(5), 5:7. Tenisiści wrócili do gry we wtorek, kilka minut po godz. 14:00 czasu polskiego.

Po wznowieniu Del Potro rozkręcał się powoli i w czwartym gemie oddał podanie, przy break poincie popełniając podwójny błąd serwisowy. Po tym zdarzeniu przejął inicjatywę. Odrobił stratę, a po chwili znów przełamał rywala i wyszedł na prowadzenie 5:4. Argentyńczyk serwował po zwycięstwo, lecz nie wykorzystał swojej szansy. W dziesiątym gemie zmarnował cztery piłki meczowe i stracił serwis.

Ostatecznie o losach czwartej odsłony decydować musiał tie break. Decydująca rozgrywka była niezwykle wyrównana, ale w końcówce szalę na swoją korzyść przechylił tenisista z Tandil. Del Potro wyszedł na 6-5, co oznaczało kolejną piłkę meczową, przy której pomógł mu przeciwnik, trafiając z bekhendu w siatkę.

Pojedynek łącznie trwał cztery godziny i 24 minuty, co czyni go najdłuższym w tegorocznym Wimbledonie. Del Potro w tym czasie zaserwował 27 asów, pięciokrotnie został przełamany, wykorzystał cztery z 20 break pointów, posłał 78 zagrań kończących, popełnił 63 niewymuszone błędy i łącznie zdobył 190 punktów, o dziesięć więcej od rywala. Simonowi natomiast zapisano 13 asów, 59 uderzeń wygrywających i 35 pomyłek własnych.

Dla Del Potro to 12. w karierze awans do ćwierćfinału turnieju wielkoszlemowego. W historii argentyńskiego tenisa lepszy pod tym względem jest jedynie Guillermo Vilas (19 ćwierćfinałów w Wielkim Szlemie). W 1/4 finału Wimbledonu znalazł się po raz drugi (poprzednio w 2013 roku).

O półfinał, w środę, Argentyńczyk powalczy z Rafaelem Nadalem. Z Hiszpanem mierzył się dotychczas 15-krotnie i zwyciężył pięć razy. Na nawierzchni trawiastej grali ze sobą dwa razy. W 2007 roku na londyńskich kortach Queen's Clubu oraz w 2011 roku w Wimbledonie i oba te spotkania wygrał Nadal.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 34 mln funtów
poniedziałek-wtorek, 9-10 lipca

IV runda gry pojedynczej:

Juan Martin del Potro (Argentyna, 5) - Gilles Simon (Francja) 7:6(1), 7:6(5), 5:7, 7:6(5)