ATP Madryt: Odpadł obrońca tytułu!

Szósty dzień turnieju ATP w Madrycie przyniósł kibicom wiele emocji. Mieli okazję obserwować cztery długie i wyrównane pojedynki, które wyłoniły pary półfinalistów.

Małgorzata Niełacna

Bardzo ciekawie zapowiadało się starcie dwóch Hiszpanów, numeru jeden imprezy – Rafaela Nadala i rozstawionego z ósemką – rewelacyjnego półfinalisty z Australian Open – Fernando Verdasco. Pierwszy set zgodnie z oczekiwaniami padł łupem młodszego, ale bardziej doświadczonego Nadala. Drugi rozpoczął się zaskakująco dla faworyta. Po dwóch kolejnych przełamaniach przegrywał już 0:4! Później jednak przebudził się i zaczął odrabiać straty. Verdasco udało się już ugrać tylko jednego gema przy własnym serwisie. Po blisko dwóch godzinach mecz zakończył się rezultatem 6:4, 7:5 na korzyść tenisisty urodzonego na Majorce. Była to już trzecia w tym roku, a dziewiąta w ogóle porażka Verdasco z Nadalem.

Rywala dla Hiszpana wyłoniło spotkanie Serba Novaka Djokovica i rewelacyjnie grającego w tym turnieju Chorwata Ivana Ljubicica, który wystąpił w Madrycie dzięki dzikiej karcie. Spotkanie tych tenisistów było bardzo wyrównane. Obaj bronili swoich gemów serwisowych. W całym spotkaniu padły tylko dwa przełamania, po jednym w każdym secie na korzyść Djokovica. Tym samym zajął on miejsce w półfinale.

Najdłuższy i najdramatyczniejszy mecz stoczyli Szwajcar Roger Federer i Amerykanin Andy Roddick. Tych dwóch zawodników w cyklu turniejów ATP grało przeciwko sobie rekordową ilość razy, bo aż dziewiętnaście! 17:2 przewodził Szwajcar. Nie trudno było więc o wskazanie faworyta w tym pojedynku. Tak też się stało, jednak zwycięstwo nie przyszło łatwo. W pierwszych dwóch setach trwała bardzo wyrównana walka. Dopiero w partii rozstrzygającej Amerykanin wyraźnie opadł z sił i oddał seta do jednego.

Roger Federer w półfinale zagra z Argentyńczykiem Juanem Martinem Del Potro, który niespodziewanie wyeliminował obrońcę tytułu, Brytyjczyka Andy Murray’a. Tylko w pierwszej odsłonie Murray stawił czoła świetnie dysponowanemu Argentyńczykowi. Przegrał tę odsłonę w tie breaku. W drugiej partii mimo czterech szans break piontowych nie udało mu się odebrać serwisu rywalowi i poniósł porażkę w całym spotkaniu, sprawiając największą sensację tego dnia w turnieju męskim.

Roger Federer (Szwajcaria, 2) - Andy Roddick (USA, 6) 7:5, 6:7(5), 6:1
Juan Martin Del Potro (Argentyna, 5) – Andy Murray (Wielka Brytania, 4) 7:6(4), 6:3

Wyniki 1/8 finału debla mężczyzn
Daniel Nestor (Kanada, 2) / Nenad Zimonjic (Serbia, 2) - Marcel Granollers (Hiszpania) / Tommy Robredo (Hiszpania) 4:6, 6:3, 10:8
Bruno Soares (Brazylia, 5) / Kevin Ullyett (Zimbabwe, 5) - Frantisek Cermak (Czechy) / Michal Mertinak (Słowacja) 7:5, 6:2