ATP Bastad: David Ferrer nie obroni tytułu. Richard Gasquet i Fabio Fognini podnieśli się po przegranych setach

Broniący tytułu David Ferrer w dwóch setach przegrał z Casperem Ruudem w II rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP World Tour 250 w Bastad. Do ćwierćfinału, mimo przegranych pierwszych setów, awansowali Richard Gasquet i Fabio Fognini.

Marcin Motyka
David Ferrer Getty Images / Dean Mouhtaropoulos / Na zdjęciu: David Ferrer
David Ferrer nie obroni tytułu w turnieju ATP w Bastad. Z tegoroczną edycją zmagań w szwedzkim kurorcie Hiszpan pożegnał się już po drugim meczu. W czwartek, w II rundzie, 36-letni Hiszpan nie sprostał młodszemu o 17 lat Casperowi Ruudowi, choć miał bardzo udany początek. Ferrer w pierwszym secie prowadził 5:3, ale od tego momentu przegrał dziewięć gemów z rzędu i ostatecznie uległ norweskiemu nastolatkowi 5:7, 2:6.

Tym samym Ferrer, trzykrotny zwycięzca SkiStar Swedish Open (lata 2007, 2012 i 2017), w tym sezonie nie wyrówna należącego do Magnusa Gustaffsona rekordu czterech triumfów w tej imprezie (1991-92, 1996, 1998). Ruud natomiast wykonał drugi krok w kierunku powtórzenia wyczynu swojego ojca, Christiana, który w 1996 roku wystąpił w meczu o tytuł turnieju w Bastad. Po dziś dzień to jedyny singlowy finał w dziejach norweskiego tenisa w Erze Otwartej.

Pokonując aktualnie 39. w rankingu ATP Ferrera, Ruud odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo nad rywalem z czołowej "50" klasyfikacji singlistów. Teraz czekać go będzie spotkanie z Richardem Gasquetem, 29. tenisistą globu. Francuz, turniejowa "czwórka", w II rundzie ograł 1:6, 6:3, 6:1 Geralda Melzera.

Po dotkliwie przegranym secie podniósł się w czwartek również Fabio Fognini. Oznaczony numerem trzecim Włoch przegrał inauguracyjną odsłonę pojedynku z 19-letnim Mikaelem Ymerem 1:6, ale w kolejnych dwóch partiach zdominował rywala i zakończył mecz zwycięstwem 1:6, 6:4, 6:2.

Porażka Ymera oznacza, że w SkiStar Swedish Open 2018 nie ma już reprezentantów gospodarzy. Fognini z kolei o półfinał powalczy z Federico Delbonisem, z którym w głównym cyklu ma bilans 2-2, w tym 1-2 na ceglanej mączce. Argentyńczyk w II rundzie wyeliminował Johna Millmana, turniejową "ósemkę".