ATP Hamburg: dzień sensacji. Dominic Thiem, Diego Schwartzman i Pablo Carreno odpadli w ćwierćfinale

Najwyżej rozstawiony Dominic Thiem w dwóch setach przegrał z Nicolasem Jarrym w ćwierćfinale rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP World Tour 500 w Hamburgu. Odpadli także oznaczeni "dwójką" Diego Schwartman i "trójką" Pablo Carreno.

Marcin Motyka
Dominic Thiem Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu: Dominic Thiem
Dominic Thiem nie spisał się, jak przystało na największą gwiazdę turnieju ATP w Hamburgu. Austriak, ósmy tenisista świata, jedyny uczestnik German Open Tennis Championships notowany w czołowej "10" singlowego rankingu, swoje zmagania zakończył w ćwierćfinale. W piątek najwyżej rozstawiony Thiem sensacyjnie przegrał 6:7(5), 6:7(7) z klasyfikowanym na 69. lokacie Nicolasem Jarrym, w pierwszym secie nie wykorzystując przewagi przełamania, a w tie breaku drugiej partii marnując trzy setbole.

Mecz trwał godzinę i 57 minut. W tym czasie Jarry zaserwował pięć asów, trzykrotnie został przełamany, wykorzystał trzy z pięciu break pointów, posłał 35 zagrań kończących i popełnił 51 niewymuszonych błędów. Thiemowi z kolei zapisano pięć asów, 11 uderzeń wygrywających oraz 20 pomyłek własnych. Co ciekawe, obaj tenisiści zdobyli taką samą liczbę punktów - po 91.

- Po świetnym meczu awansowałem do drugiego w karierze półfinału w głównym cyklu. To także moje pierwsze zwycięstwo przeciwko rywalowi z czołowej "10" rankingu. Jestem bardzo zadowolony, ponieważ w ostatnim czasie mocno trenowałem. W trakcie meczu nie serwowałem tak dobrze, jakbym chciał, ale za każdym razem, gdy byłem przełamywany, odrabiałem straty - mówił 22-latek z Santiago.

W półfinale Jarry zmierzy się ze sprawcą innej dużej niespodzianki, Nikołozem Basilaszwilim. Gruzin, 81. tenisista świata, pokonał 7:6(3), 6:4 notowanego na 13. pozycji Pablo Carreno, turniejową "trójkę". Dla 26-latka z Tbilisi to trzecie w karierze zwycięstwo nad rywalem z Top 15 rankingu ATP i zarazem pierwszy w 2018 roku awans do 1/2 finału imprezy głównego cyklu.

Z turniejem w piątek pożegnał się także rozstawiony z numerem drugim Diego Schwartzman. Argentyńczyk (ATP 12) przegrał 3:6, 6:4, 3:6 ze swoim rodakiem, Leonardo Mayerem (ATP 36), zeszłorocznym mistrzem German Open Tennis Championships. W 1/2 finału Mayer zagra z kwalifikantem Jozefem Kovalikiem. Słowak ograł "szczęśliwego przegranego" z eliminacji Thiago Monteiro i pierwszy raz w karierze dotarł do półfinału zawodów rangi ATP World Tour 500.

German Tennis Championships, Hamburg (Niemcy)