WTA Cincinnati: wygrane bitwy Azarenki i Kuzniecowej. Trudna przeprawa Keys

Białorusinka Wiktoria Azarenka, Rosjanka Swietłana Kuzniecowa i Amerykanka Madison Keys po trzysetowych bojach awansowały do II rundy turnieju WTA Premier 5 w Cincinnati.

Wiktoria Azarenka Getty Images / Minas Panagiotakis / Na zdjęciu: Wiktoria Azarenka
W pierwszych meczach imprezy w Cincinnati nie brakowało trzysetowych batalii. Awans do II rundy wywalczyły wielkoszlemowe mistrzynie, Wiktoria Azarenka i Swietłana Kuzniecowa. Trudną przeprawę ma za sobą również Madison Keys, finalistka US Open 2017.

Azarenka (WTA 87) zwyciężyła 6:7(5), 6:2, 6:4 Carlę Suarez (WTA 25). W pierwszej partii Białorusinka obroniła dwie piłki setowe i z 2:5 doprowadziła do tie breaka, a w nim nie wykorzystała prowadzenia 2-0. W drugim secie uzyskała dwa przełamania, a w trzecim prowadziła 3:0. Hiszpanka wyrównała na 3:3, a później miała dwa break pointy na 5:4. Jednak dwukrotna mistrzyni Australian Open wybrnęła z opresji, a w 10. gemie zadała decydujący cios. W trwającym dwie godziny i 30 minut meczu Azarenka zaserwowała 10 asów. Kolejną rywalką triumfatorki imprezy w Cincinnati z 2013 roku będzie Francuzka Caroline Garcia.

Kuzniecowa (WTA 88) wygrała 6:4, 2:6, 7:6(5) ze Stefanie Vögele (WTA 77). Rosjanka obroniła piłkę meczową w 12. gemie trzeciego seta, a w tie breaku wróciła z 1-3. W ciągu dwóch godzin i 13 minut mistrzyni US Open 2004 i Rolanda Garrosa 2009 zdobyła 44 z 60 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała trzy z pięciu break pointów.

Kuzniecowa lato w Ameryce Łacińskiej rozpoczęła od triumfu w Waszyngtonie. W finale pokonała Chorwatkę Donnę Vekić po obronie czterech piłek meczowych. Dzięki temu Rosjanka wróciła do czołowej "100" rankingu, z której po Wimbledonie wypadła po raz pierwszy od sierpnia 2002 roku. Wcześniej w obecnym sezonie, który rozpoczęła z opóźnieniem z powodu operacji nadgarstka, wygrała tylko cztery mecze. Kolejną rywalką Kuzniecowej będzie Ukrainka Elina Switolina.

Keys (WTA 13) wróciła ze stanu 3:6, 2:4 i zwyciężyła 3:6, 7:6(3), 6:4 Bethanie Mattek-Sands (WTA 378). W trzecim secie wyżej notowana reprezentantka gospodarzy potrzebowała siedmiu piłek meczowych, aby zapewnić sobie awans. W trwającym dwie godziny i 12 minut spotkaniu finalistka US Open 2017 zaserwowała 13 asów i zdobyła o pięć punktów więcej od rodaczki (106-101).

Łesia Curenko (WTA 44) rozbiła 6:0, 6:2 Danielle Collins (WTA 35). W ciągu 61 minut Ukrainka obroniła dwa break pointy, a sama uzyskała pięć przełamań. Zdobyła 62 z 98 rozegranych punktów (63 proc.). W II rundzie zmierzy się z broniącą tytułu Hiszpanką Garbine Muguruzą. Anett Kontaveit (WTA 30) pokonała 6:3, 6:0 Barborę Strycovą (WTA 22). Estonka odparła pięć z sześciu break pointów.

Viktoria Kuzmova (WTA 56) wygrała 6:0, 4:6, 6:1 z Alaksandrą Sasnowicz (WTA 36). W ciągu godziny i 43 minut Słowaczka popełniła dziewięć podwójnych błędów, ale też posłała 18 asów. Zdobyła 34 z 46 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła sześć z ośmiu break pointów, a sama zamieniła na przełamanie sześć z siedmiu szans.

Western & Southern Open, Cincinnati (USA)
WTA Premier 5, kort twardy, pula nagród 2,874 mln dolarów
poniedziałek, 13 sierpnia

I runda gry pojedynczej:

Madison Keys (USA, 13) - Bethanie Mattek-Sands (USA, WC) 3:6, 7:6(3), 6:4
Łesia Curenko (Ukraina) - Danielle Collins (USA) 6:0, 6:2
Anett Kontaveit (Estonia) - Barbora Strycova (Czechy) 6:3, 6:0
Viktoria Kuzmova (Słowacja, Q) - Alaksandra Sasnowicz (Białoruś, Q) 6:0, 4:6, 6:1
Wiktoria Azarenka (Białoruś, WC) - Carla Suarez (Hiszpania) 6:7(5), 6:2, 6:4
Swietłana Kuzniecowa (Rosja, WC) - Stefanie Vögele (Szwajcaria, Q) 6:4, 2:6, 7:6(5)

wolne losy: Simona Halep (Rumunia, 1); Karolina Woźniacka (Dania, 2); Sloane Stephens (USA, 3); Andżelika Kerber (Niemcy, 4); Elina Switolina (Ukraina, 5); Caroline Garcia (Francja, 6); Garbine Muguruza (Hiszpania, 7); Petra Kvitova (Czechy, 8)

Czy Wiktoria Azarenka awansuje do III rundy turnieju WTA w Cincinnati?