US Open: Andżelika Kerber przetrwała kryzys i jest w III rundzie. Awans Petry Kvitovej

Andżelika Kerber stoczyła trzysetowy bój z Johanną Larsson, choć Niemka prowadziła 6:2, 5:2 i miała dwie piłki meczowe w drugiej partii. Do III rundy US Open awansowała Petra Kvitova.

Andżelika Kerber Getty Images / Elsa / Na zdjęciu: Andżelika Kerber
Andżelika Kerber (WTA 4) zafundowała sobie kłopoty w meczu z Johanną Larsson (WTA 82) w II rundzie US Open. Niemka prowadziła 6:2, 5:2 i miała dwie piłki meczowe w dziewiątym gemie drugiego seta, ale ostatecznie zwyciężyła 6:2, 5:7, 6:4 po dwóch godzinach i 24 minutach. Szwedka przez długi czas dyktowała warunki w wymianach, ale w końcówce zadrżała jej ręka. Zanotowano jej 36 kończących uderzeń i 49 niewymuszonych błędów, w tym 10 podwójnych. Kerber miała 34 piłki wygrane bezpośrednio i 38 pomyłek. W spotkaniu było 14 przełamań, z czego osiem dla Niemki.

W III rundzie Kerber zmierzy się z Dominiką Cibulkovą (WTA 35), która zwyciężyła 7:6(3), 4:6, 6:4 Su-Wei Hsieh (WTA 43) po trzech godzinach i 19 minutach. W pierwszym secie Tajwanka z 1:3 wyszła na 5:4, ale nie wykorzystała piłki setowej. W drugiej partii przy 3:3 oddała podanie, ale trzy kolejne gemy padły jej łupem. W końcówce decydującej odsłony miały miejsce trzy przełamania, z czego dwa dla Cibulkovej. Mecz Słowaczka zakończyła utrzymując podanie do zera. W całym maratonie finalistka Australian Open 2014 zdobyła o dwa punkty więcej (116-114). Kerber wygrała siedem z 12 dotychczasowych spotkań z Cibulkovą.

Petra Kvitova (WTA 5) pokonała 7:5, 6:3 Yafan Wang (WTA 90). W pierwszym secie Chinka z 1:4 wyszła na 5:4, ale przegrała trzy kolejne gemy. Przy 6:5 Czeszka wykorzystała piątą piłkę setową. W drugiej partii dwukrotna mistrzyni Wimbledonu nie miała już takich wahań. Uzyskała dwa przełamania i po godzinie i 47 minutach awansowała do III rundy. Kvitova posłała 27 kończących uderzeń i popełniła 26 niewymuszonych błędów. Wang miała 15 piłek wygranych bezpośrednio i 16 pomyłek.

W III rundzie Kvitova zmierzy się z Aryną Sabalenką (WTA 20), która wygrała 6:3, 7:6(7) z Wierą Zwonariową (WTA 133). Rosjanka to finalistka Wimbledonu i US Open z 2010 roku. W pierwszym secie było jedno przełamanie, które Białorusinka uzyskała na 4:2. W tie breaku drugiej partii tenisistka z Mińska odparła dwie piłki setowe, a przy 8-7 wykorzystała pierwszą okazję na zakończenie meczu. W trwającym godzinę i 41 minut meczu Sabalence naliczono 39 kończących uderzeń i 32 niewymuszone błędy. Zwonariowa miała 12 piłek wygranych bezpośrednio i 20 pomyłek.

Sabalenka po raz pierwszy awansowała do III rundy wielkoszlemowej imprezy. Białorusinka to rewelacja ostatnich tygodniu. W Montrealu, Cincinnati i New Haven odniosła cztery zwycięstwa nad tenisistkami z Top 10 rankingu. Pokonała Karolinę Woźniacką, Karolinę Pliskovą, Caroline Garcię i Julię Görges. W Cincinnati doszła do półfinału, a w New Haven wywalczyła pierwszy tytuł w głównym cyklu. Tuż przed US Open zadebiutowała w Top 20 rankingu. Sabalenka po raz drugi zmierzy się z Kvitovą. W marcu tego roku w Miami Czeszka była górą w trzech setach.

Daria Kasatkina (WTA 11) przegrała 2:6, 6:7(3) z Alaksandrą Sasnowicz (WTA 33). W drugim secie Rosjanka nie wykorzystała prowadzenia 5:3 i piłki setowej w 10. gemie. W ciągu 94 minut tenisistka z Togliatti popełniła 11 podwójnych błędów i w sumie 33 niewymuszone przy 14 kończących uderzeniach. Sasnowicz miała 21 piłek wygranych bezpośrednio i 33 pomyłki. Białorusinka poprawiła na 2-3 bilans meczów z Kasatkiną i po raz pierwszy awansowała do III rundy US Open.

Kolejną rywalką Sasnowicz będzie Naomi Osaka (WTA 19), która rozbiła 6:2, 6:0 Julię Glushko (WTA 162). W ciągu 50 minut Japonka zaserwowała pięć asów i zdobyła 18 z 24 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała pięć z siedmiu break pointów. Posłała 19 kończących uderzeń przy 18 niewymuszonych błędach. Izraelce zanotowano sześć piłek wygranych bezpośrednio i 22 pomyłki.

Naomi Osaka (Japonia, 20) - Julia Glushko (Izrael, Q) 6:2, 6:0
Aryna Sabalenka (Białoruś, 26) - Wiera Zwonariowa (Rosja, Q) 6:3, 7:6(7)
Dominika Cibulkova (Słowacja, 29) - Su-Wei Hsieh (Tajwan) 7:6(3), 4:6, 6:4
Alaksandra Sasnowicz (Białoruś) - Daria Kasatkina (Rosja, 11) 6:2, 7:6(3)

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Andżelika Kerber awansuje do IV rundy US Open 2018?