Roland Garros: młodzież górą w kwalifikacjach

16-letnia Michelle Larcher de Brito i 18-letnia Arantxa Rus zagrają w wielkoszlemowym French Open, który w niedzielę 24 września rozpocznie się na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu. Do turnieju głównego awansowała również najwyżej rozstawiona w kwalifikacjach Jarosława Szwedowa.

W tym artykule dowiesz się o:

Rus pokonała Brytyjkę Katie O'Brien (nr 8) 6:4, 7:6 (8-6), a Brito wygrała z Rosjanką Jekateriną Iwanową 0:6, 6:4, 6:4. 16-letnia Portugalka w kwalifikacjach rozgrywała same trzysetowe spotkania.

16-letnia Brito w 2007 roku w Miami pokonała Meghan Shaughnessy zostając w ten sposób siódmą najmłodszą zwyciężczynią meczu w cyklu WTA Tour. W ubiegłym sezonie zaliczyła ona swój pierwszy ćwierćfinał (Taszkient), a w Miami i Montrealu osiągnęła trzecie rundy. W turniejach tych pokonała Agnieszkę Radwańską i Flavię Pennettę odnosząc swoje pierwsze zwycięstwa nad zawodniczkami z czołowej 20.

Arantxa Rus podobnie, jak Brito ma już na swoim koncie pierwszym ćwierćfinał. Osiągnęła go w ubiegłym sezonie w Kantonie, gdzie odniosła swoje pierwsze zwycięstwa w cyklu WTA Tour. Holenderka w listopadzie 2008 roku wygrała turniej ITF Hart Open w podopolskiej Zawadzie.

W decydującej rundzie eliminacji los skojarzył dwie 18-latki: Witalię Diatczenko i Irinę Begu. Lepsza okazała się ta pierwsza, która zwyciężyła 2:6, 6:4, 6:3.

Te eliminacje były bardzo udane dla młodych tenisistek. Oprócz Brito, Rus i Diatczenko do turnieju głównego awansowały jeszcze Polona Hercog i Petra Martic. Pierwsza pokonała Kolumbijkę Marianę Duque Marino (nr 13), a druga Rosjankę Jewgienię Rodinę (nr 21) 6:4, 6:4. Oprócz nich miejsce w turniejowej drabince wywalczyły dwie 19-latki: Corina Dentoni i Anastazja Sewastowa (nr 16). Wszystkie te zawodniczki zadebiutują w Wielkim Szlemie.

Siedem z 12 kwalifikantek, które dostały się do turnieju głównego, ma mniej niż 20 lat.

Bez najmniejszych problemów do turnieju głównego awansowała reprezentująca Kazachstan Jarosława Szwedowa, która tym razem pokonała Brytyjkę Elenę Baltachę (nr 15) 6:2, 6:2, a przez całe kwalifikacje przeszła bez straty seta.

- Odtworzyłam formę, jaką prezentowałam na treningach. Od czasu, gdy zakwalifikowała się do turnieju w Rzymie poczułam się po prostu znakomicie i gram bez presji. Znaleźć się na czele tego wszystkiego, poznaję przyjemność z gry na kortach ziemnych - powiedziała tenisistka, która obecnie zajmuje w rankingu WTA 96 miejsce.

- Ona zmieniła swoje nastawienie wraz ze swoją grą. Jeżeli tylko udaje się jej zachować swobodę w grze, to może się tam dostać - komentował Tomasz Iwański, który jest trenerem Szwedowej od listopada. Polak, gdy nie towarzyszy Szwedowej na turniejach pełni funkcję kapitana fedcupowej reprezentacji Kazachstanu. Swoją protegowaną opisuje on jako "ambitną", co jednak jest dziwne w przypadku zawodniczki, która zmieniła obywatelstwo.

Rodowita Rosjanka po prostu nie była w stanie wygrać rywalizacji ze swoimi wielkimi rodaczkami z pochodzenia, więc postanowiła wyemigrować do Kazachstanu w sierpniu ubiegłego roku. - Ona chciała grać w drużynie narodowej, a o to było by jej trudno w Rosji - stwierdził Iwański. - To była również okazja, by zagrać na igrzyskach olimpijskich - dodała Jarosława, która swoją sympatię do nowej ojczyzny okazuje nosząc zieloną i żółtą bransoletkę na lewym nadgarstku.

- Mieszkam w Moskwie, ale często bywam w Kazachstanie, ponieważ dobrze się tam czuję i warunki są doskonałe. Ludzie lubią mnie i dostaję duże poparcie na Facebook (serwis społecznościowy - przyp. red.). Mam tam wielu przyjaciół - wyjaśniła czule reprezentantka Kazachstanu.

Jarosława Szwedowa to dwukrotna finalistka juniorskiego French Open. Ona mieszkała w Paryżu przez dwa lata, gdy była dzieckiem. Reprezentantka Kazachstanu po raz pierwszy i dotychczas jedyny zagrała na kortach Rolanda Garrosa w 2007 roku. Odpadła wtedy w pierwszej rundzie.

Roland Garros, Paryż

Wielki Szlem, pula nagród 7,23 mln euro

piątek, 22 maja

wyniki, kobiety

trzecia runda kwalifikacji gry pojedynczej:

Jarosława Szwedowa (Kazachstan, 1) - Elena Baltacha (Wielka Brytania, 15) 6:2, 6:2

Arantxa Rus (Holandia) - Katie O'Brien (Wielka Brytania, 8) 6:4, 7:6 (8-6)

Yvonne Meusburger (Austria, 18) - Tatjana Malek (Niemcy, 10) 7:6 (9-7), 3:6, 6:1

Polona Hercog (Słowenia) - Mariana Duque Marino (Kolumbia, 13) 6:7 (4-7), 6:4, 6:1

Anastazja Sewastowa (Łotwa, 16) - Nina Bratczikowa (Rosja) 6:0, 5:7, 6:4

Michelle Larcher de Brito (Portugalia, 20) - Jekaterina Iwanowa (Rosja) 0:6, 6:4, 6:4

Petra Martic (Chorwacja) - Jewgienia Rodina (Rosja, 21) 6:4, 6:4

Carly Gullickson (USA, 22) - Lauren Albanese (USA) 6:4, 6:3

Corinna Dentoni (Włochy) - Youlia Fedossova (Francja) 6:2, 7:5

Chanelle Scheepers (RPA) - Kathrin Woerle (Niemcy) 6:3, 6:1

Zuzana Ondraskova (Czechy) - Carmen Klaschka (Niemcy) 6:4, 6:1

Witalia Diatczenko (Rosja) - Irina Begu (Rumunia) 2:6, 6:4, 6:3

Komentarze (0)