WTA Tokio: nie będzie meczu Woźniackiej z Azarenką. Dunka przegrała z Giorgi i nie obroni tytułu

Nie dojdzie do starcia Karoliny Woźniackiej z Wiktorią Azarenką w ćwierćfinale turnieju WTA Premier w Tokio. Dunka przegrała z Włoszką Camilą Giorgi, a Białorusinka wyeliminowała Australijkę Ashleigh Barty.
Getty Images / Zak Kaczmarek / Na zdjęciu: Camila Giorgi

Karolina Woźniacka (WTA 2) zanotowała kolejny słaby występ. Po zdobyciu tytułu w Eastbourne, Dunka wygrała łącznie dwa mecze w Wimbledonie, Montrealu, Cincinnati i US Open. W Tokio nie nastąpiła jej metamorfoza. W stolicy Japonii Dunka triumfowała w 2010, 2016 i 2017 roku. Tym razem w II rundzie przegrała 2:6, 6:2, 4:6 z Camilą Giorgi (WTA 37). W trzecim secie Włoszka wróciła ze stanu 0:2. Woźniacka w Tokio miała serię dziewięciu z rzędu wygranych meczów. Jednak w tym roku tenisistki rywalizują nie w Ariake Coliseum, gdzie odbędzie się turniej olimpijski 2020, lecz w Arena Tachikawa Tachihi.

W trwającym dwie godziny i cztery minuty meczu Giorgi została przełamana trzy razy, a sama wykorzystała cztery z 16 break pointów. Włoszka zdobyła o sześć punktów więcej od wiceliderki rankingu (88-82). Naliczono jej 45 kończących uderzeń i 29 niewymuszonych błędów. Woźniacka miała 14 piłek wygranych bezpośrednio i 17 pomyłek. Giorgi wyrównała na 3-3 bilans meczów z Dunką.

Włoszka awansowała do piątego ćwierćfinału w sezonie (po Sydney, Lugano, Pradze i Wimbledonie). W piątek zmierzy się z Wiktorią Azarenką (WTA 63), która pokonała 6:4, 6:2 Ashleigh Barty (WTA 17). W ciągu 77 minut Australijka popełniła pięć podwójnych błędów. Białorusinka wykorzystała pięć z siedmiu break pointów i po raz drugi spotka się z Giorgi. Włoszka była górą w 2014 roku w Eastbourne.

Barbora Strycova (WTA 25) zwyciężyła 7:6(5), 3:6, 7:5 Anett Kontaveit (WTA 27) po trzech godzinach i czterech minutach. W pierwszym secie Estonka z 1:5 wyrównała na 5:5 po obronie dwóch piłek setowych. W tie breaku z 2-4 wyszła na 5-4, ale straciła trzy kolejne punkty. W drugiej partii wyszła na 2:0 i przegrała dwa gemy z rzędu, ale zdobyła przełamanie na 5:3, a następnie utrzymała podanie. W decydującej odsłonie Kontaveit znów odrabiała straty (z 1:4 na 4:4), ale nie przechyliła szali zwycięstwa na swoją stronę. Strycova wykorzystała ósmą piłkę meczową. Obie tenisistki uzyskały po sześć przełamań. Czeszka zdobyła o jeden punkt więcej (129-128) i osiągnęła czwarty ćwierćfinał w tym roku (po Auckland, Sydney i Birmingham). O półfinał zagra z Naomi Osaką.

Donna Vekić (WTA 45) pokonała 6:3, 7:5 Johannę Kontę (WTA 43). W drugim secie Chorwatka przegrywała 1:4 i 3:5, by zdobyć cztery ostatnie gemy. W ciągu 92 minut popełniła siedem podwójnych błędów, ale też wykorzystała pięć z sześciu break pointów. Vekić poprawiła na 2-3 bilans meczów z Brytyjką i awansowała do piątego ćwierćfinału w sezonie (po Hobart, Stambule, Nottingham i Waszyngtonie). Kolejną jej przeciwniczką będzie Caroline Garcia.