WTA Tokio: Naomi Osaka zatrzymana. Karolina Pliskova zdobyła 11. tytuł

Czeszka Karolina Pliskova zakończyła zwycięską serię Japonki Naomi Osaki i została mistrzynią turnieju WTA Premier na kortach twardych w Tokio.

Karolina Pliskova, mistrzyni Toray Pan Pacific Open 2018 Getty Images / Koji Watanabe / Na zdjęciu: Karolina Pliskova, mistrzyni Toray Pan Pacific Open 2018
Naomi Osaka (WTA 7) miała serię 10 z rzędu wygranych meczów. Japonka triumfowała w US Open, a w Tokio trzy rywalki odprawiła bez straty seta. W finale została zatrzymana przez Karolinę Pliskovą (WTA 8). Czeszka zwyciężyła 6:4, 6:4 i zdobyła 11. singlowy tytuł w głównym cyklu.

W obu setach Pliskova uzyskała po jednym przełamaniu, odpowiednio na 3:2 i 5:4. W ciągu 63 minut Czeszka zaserwowała sześć asów i zdobyła 40 z 52 punktów przy swoim podaniu. Posłała 12 kończących uderzeń i popełniła 13 niewymuszonych błędów. Osaka miała 16 piłek wygranych bezpośrednio i 26 pomyłek. Było to drugie spotkanie obu tenisistek w tym roku. W marcu w Indian Wells z wygranej cieszyła się Japonka.

Pliskova miała zupełnie inną drogę do finału niż reprezentantka gospodarzy. Czeszka stoczyła trzysetowe boje z Australijką Darią Gawriłową (wróciła z 1:4 w decydującej partii), Amerykanką Alison Riske (obroniła dwie piłki meczowe) i Chorwatką Donną Vekić. W niedzielę nie musiała bronić żadnego break pointa i rozprawiła się z będącą na fali Osaką.

Japonka wcześniej ostatniego seta przegrała w IV rundzie US Open, z Białorusinką Aryną Sabalenką. Osaka po raz drugi wystąpiła w finale w Tokio. W 2016 roku uległa Karolinie Woźniackiej. Bilans wszystkich jej meczów o tytuł w głównym cyklu to teraz 2-2.

Pliskova wywalczyła drugi tytuł w tym roku. W kwietniu triumfowała w Stuttgarcie po zwycięstwie nad Coco Vandeweghe. Bilans wszystkich jej finałów to teraz 11-10. W poniedziałek Czeszka i Japonka zamienią się miejscami w rankingu.

Turniej w Tokio zainaugurowany został w 1976 roku. Od sezonu 2008 tenisistki rywalizowały w Ariake Coliseum. Za dwa lata na tym obiekcie odbędzie się turniej olimpijski. W tym tygodniu Toray Pan Pacific Open po raz pierwszy rozegrano w Arena Tachikawa Tachihi. Wcześniej jego triumfatorką nigdy nie była Czeszka. Dwa tytuły wywalczyła Martina Navratilova (1989 i 1993), ale jako reprezentantka USA. Oprócz Osaki w finale grała jeszcze tylko jedna Japonka. W 1995 roku mistrzynią imprezy została Kimiko Date po zwycięstwie nad Lindsay Davenport.