ATP Metz: Matthias Bachinger zatrzymany przez Gillesa Simona. Francuz wyrównał rekord triumfów w stolicy Lotaryngii

Gilles Simon wygrał rozgrywany na kortach twardych w hali turniej ATP World Tour 250 w Metz. W niedzielnym finale Francuz w dwóch setach pokonał rewelacyjnego kwalifikanta, Matthiasa Bachingera.

Marcin Motyka
Gilles Simon Getty Images / Sarah Stier / Na zdjęciu: Gilles Simon
Matthias Bachinger w Metz rozgrywał turniej życia. 31-letni Niemiec, który do głównej drabinki przebijał się przez kwalifikacje, dotarł aż do finału. W meczu o tytuł zmierzył się z Gillesem Simonem. Z Francuzem przegrał dwa dotychczas rozegrane pojedynki i uległ mu także w niedzielę, choć - zwłaszcza w pierwszym secie - miał swoje szanse.

W inauguracyjnej odsłonie Bachinger przegrywał wprawdzie 2:4, ale zdołał wyjść na prowadzenie 5:4. Z kolei przy stanie 6:5 miał trzy z rzędu setbole, ale żadnego nie wykorzystał. O losach tej partii decydował tie break, w którym Simon zwyciężył 7-2.

Drugi set to już pełna dominacja Simona. Francuz grał regularnie, świetnie spisywał się w defensywie oraz skutecznie kontrował i returnował. Błyskawicznie objął prowadzenie 3:0, a w ostatecznym rozrachunku pozwolił rywalowi na zdobycie tylko jednego gema.

Dla Simona to 14. tytuł w głównym cyklu w karierze, w tym drugi w obecnym sezonie (w styczniu wygrał w Pune). W Metz zwyciężył trzeci raz (poprzednio w sezonach 2010 i 2013), czym wyrównał należący do Jo-Wilfrieda Tsongi rekord triumfów w tej imprezie. - Co roku, gdy tutaj wracam, czuję się tu świetnie - powiedział 33-latek z Nicei, który za zwycięstwo w Moselle Open otrzymał 250 punktów do rankingu i 89,4 tys. euro.

Z kolei Bachinger, który opuści Metz bogatszy o 162 "oczka" oraz 49,3 tys. euro, mówił: - W czasie meczu czułem się zmęczony. Jestem rozczarowany, bo nie wykorzystałem okazji w pierwszym secie. Ale i tak to był dla mnie niesamowity tydzień. Gdyby mi ktoś powiedział, że dojdę tu do finału, nie uwierzyłbym.

Gospodarze triumfowali także w zmaganiach gry podwójnej. W finale Francuzi Nicolas Mahut i Edouard Roger-Vasselin pokonali 6:1, 7:5 brytyjskich braci Kena i Neala Skupskich i zdobyli pierwszy wspólny tytuł od lipca 2013 roku, gdy okazali się najlepsi w Newport. Ogółem dla Mahuta to 23. deblowe mistrzostwo rangi ATP World Tour, a dla Rogera-Vasselina, który przed rokiem w Metz wygrał w parze z Julienem Benneteau, - 15.

Moselle Open, Metz (Francja)
ATP World Tour 250, kort twardy w hali, pula nagród 501,3 tys. euro
niedziela, 23 września

finał gry pojedynczej:

Gilles Simon (Francja) - Mathias Bachinger (Niemcy, Q) 7:6(2), 6:1

finał gry podwójnej:

Nicolas Mahut (Francja, 1) / Edouard Roger-Vasselin (Francja, 1) - Ken Skupski (Wielka Brytania, 4) / Neal Skupski (Wielka Brytania, 4) 6:1, 7:5

Czy Gilles Simon pobije rekord triumfów w Metz?