WTA Taszkent: odrodzona Gasparian w pierwszym ćwierćfinale od 2015 roku. Awans Łapko

Margarita Gasparian wyeliminowała Niemkę Tatjanę Marię w II rundzie turnieju WTA International w Taszkencie. Rosjanka awansowała do pierwszego ćwierćfinału od października 2015 roku.

Margarita Gasparian Getty Images / Elsa / Na zdjęciu: Margarita Gasparian
Mająca za sobą poważne zdrowotne problemy Margarita Gasparian (WTA 299) w Taszkencie odprawiła już dwie rywalki. W I rundzie wyeliminowała Uzbeczkę Sabinę Szaripową. We wtorek wróciła z 0:4 w trzecim secie i zwyciężyła 6:2, 3:6, 7:6(2) Tatjanę Marię (WTA 77). W trwającym dwie godziny i osiem minut spotkaniu moskwianka zdobyła 42 z 56 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała cztery z sześciu break pointów.

Gasparian przeszła trzy operacje kolana i od lipca 2016 do października 2017 roku nie grała. Obecny sezon rozpoczęła w kwietniu będąc notowana na 1116. miejscu w rankingu. Dwa lata temu Rosjanka doszła do IV rundy Australian Open. W 2015 roku zdobyła tytuł w Baku, a najwyżej w rankingu była notowana na 41. miejscu.

Kolejną rywalką Gasparian będzie Fanny Stollar (WTA 158), która pokonała 7:6(2), 6:4 Wierę Zwonariową (WTA 134). W pierwszym secie Węgierka z stanu 1:3, 15-40 wyszła na 5:3, ale zakończyła go w tie breaku. Dwie piłki setowe zmarnowała w 12. gemie. W drugiej partii było jedno przełamanie, które Stollar uzyskała na 3:2. W ciągu 96 minut zaserwowała osiem asów i zdobyła o jeden punkt więcej (73-72). Było to drugie spotkanie tych tenisistek w tym roku. W eliminacjach do US Open z wygranej cieszyła się Zwonariowa, była wiceliderka rankingu.

Mona Barthel (WTA 94) zwyciężyła 7:5, 4:6, 6:4 Jewgieniję Rodinę (WTA 89). W pierwszym secie Rosjanka z 2:5 wyrównała na 5:5 po obronie trzech piłek setowych, ale w dwóch kolejnych gemach zdobyła dwa punkty. W trzeciej partii z 0:3 wyrównała na 4:4, jednak końcówka należała do Niemki. W trwającym dwie godziny meczu Rodina popełniła osiem podwójnych błędów, a Barthel zaserwowała 16 asów.

W ćwierćfinale Niemka zmierzy się z Wierą Łapko (WTA 64), która pokonała 6:2, 6:4 Ivanę Jorović (WTA 194). W ciągu 73 minut Białorusinka wykorzystała siedem z ośmiu break pointów. Anna Karolina Schmiedlova (WTA 80) wygrała 7:6(5), 6:4 z Nao Hibino (WTA 128). W pierwszym secie Słowaczka wróciła z 3:5 i z 3-5 w tie breaku. W drugiej partii było jedno przełamanie, które mistrzyni turnieju w Katowicach z 2015 roku zaliczyła na 3:2. W trwającym godzinę i 53 minuty meczu zdobyła 32 z 45 punktów przy swoim pierwszym podaniu.

Dalila Jakupović (WTA 85) zwyciężyła 6:1, 7:6(6) Arantxę Rus (WTA 109). W drugim secie Holenderka nie wykorzystała prowadzenia 5:2. Miała cztery piłki setowe, po dwie w ósmym gemie i tie breaku. W ciągu 86 minut Słowenka zaserwowała siedem asów i odparła sześć z ośmiu break pointów. Kolejną jej rywalką będzie Anastazja Potapowa (WTA 132), która pokonała 6:3, 6:3 Olgę Danilović (WTA 101). Rosjanka zgarnęła 23 z 31 punktów przy swoim pierwszym podaniu i zamieniła na przełamanie pięć z ośmiu szans na przełamanie. Było to drugie w tym roku starcie tenisistek urodzonych w 2001 roku. W finale w Moskwie wygrała Serbka.

Kateryna Kozłowa (WTA 119) pokonała 7:5, 6:4 Fionę Ferro (WTA 114). Ukrainka wróciła z 0:2 w pierwszym i z 1:3 w drugim secie. W ciągu 95 minut wykorzystała sześć z dziewięciu break pointów. Było to drugie spotkanie tych tenisistek w 2018 roku. W Vancouver (ITF) również lepsza była Kozłowa. W ćwierćfinale zmierzy się ze Schmiedlovą.