WTA Wuhan: Ashleigh Barty powalczy o kolejny finał. Największy półfinał Qiang Wang

Ashleigh Barty i Qiang Wang awansowały do półfinału turnieju WTA Premier 5 w Wuhanie. Australijka stoczyła trzysetowy bój z Rosjanką Anastazją Pawluczenkową, a Chinka oddała cztery gemy Portorykance Monice Puig.

Ashleigh Barty Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Ashleigh Barty
Ashleigh Barty (WTA 17) znów bardzo dobrze sobie radzi w Wuhanie. W ubiegłym roku dopiero w finale przegrała z Caroline Garcią. W czwartek Australijka zwyciężyła 6:2, 5:7, 6:4 Anastazję Pawluczenkową (WTA 39) i jest już w drugim półfinale turnieju rangi Premier 5 w sezonie (po Montrealu). Tenisistka z Ipswich poprawiła na 2-3 bilans meczów z Rosjanką. Była to ich druga konfrontacja w tym roku. W Strasburgu Barty skreczowała w drugim secie z powodu kontuzji pleców.

W trzecim secie Pawluczenkowa prowadziła 3:2 z przełamaniem, ale przegrała cztery z pięciu kolejnych gemów. W trwającym dwie godziny i cztery minuty spotkaniu Rosjanka popełniła siedem podwójnych błędów. Barty zaserwowała pięć asów i zdobyła 38 z 47 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obie tenisistki miały po osiem break pointów. Australijka trzy razy straciła serwis i uzyskała pięć przełamań.

Barty awansowała do piątego półfinału w tym roku. W Sydney dopiero w finale uległa Andżelice Kerber, a w Nottingham święciła triumf po zwycięstwie nad Johanną Kontą. Poza tym w najlepszej czwórce znalazła się w Strasburgu i Montrealu. Pawluczenkowa w III rundzie odprawiła Petrę Kvitovą i po raz pierwszy doszła w Wuhan do ćwierćfinału.

Tempa nie zwalnia Qiang Wang (WTA 34), która rozbiła 6:3, 6:1 Monikę Puig (WTA 51). W pierwszym secie Portorykanka z 0:4 zbliżyła się na 3:4, ale do końca meczu jeszcze tylko jeden gem padł jej łupem. W ciągu 67 minut Chinka obroniła siedem z dziewięciu break pointów, a sama wykorzystała sześć z ośmiu szans na przełamanie. Zdobyła 17 z 22 punktów przy drugim podaniu rywalki.

Puig w poprzedniej rundzie wyeliminowała Karolinę Woźniacką i osiągnęła największy ćwierćfinał w WTA Tour, a czwarty w tym roku (po Monterrey, New Haven i Quebec City). W poniedziałek mistrzyni olimpijska wróci do Top 50 rankingu. Wang zadebiutuje w czołowej "30". Od lipca Chinka wygrała 19 z 23 meczów. Zdobyła tytuły w Nanchangu i Kantonie. W Wuhanie awansowała do największego półfinału w głównym cyklu. Wcześniej mogła się pochwalić ćwierćfinałem w Dubaju (2017).

W piątek w półfinale Barty zmierzy się z Białorusinką Aryną Sabalenką, którą w tym roku pokonała w I rundzie Australian Open po trzysetowym boju. Rywalką Wang będzie Estonka Anett Kontaveit.

Dongfeng Motor Wuhan Open, Wuhan (Chiny)