ATP Shenzhen: Pierre-Hugues Herbert i Yoshihito Nishioka w finale. Wygrali po tie breakach trzecich setów

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Alex Pantling / Na zdjęciu: Yoshihito Nishioka wygrał zawody w Shenzhen w 2018 roku

Pierre-Hugues Herbert i Yoshihito Nishioka po tie breakach trzecich setów awansowali do finału rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour 250 w Shenzhen. Francuz pokonał Alexa de Minaura, a Japończyk wygrał z Fernando Verdasco.

Fernando Verdasco nie poszedł za ciosem po wyeliminowaniu w ćwierćfinale Andy'ego Murraya. Rozstawiony z numerem piątym Hiszpan, najwyżej klasyfikowany tenisista, jaki doszedł do półfinału turnieju ATP w Shenzhen, nie zdołał awansować do finału. W sobotnim pojedynku 1/2 finału Verdasco po 140-minutowej walce przegrał 6:1, 3:6, 6:7(5) z kwalifikantem Yoshihito Nishioką.

Dla 22-letniego Japończyka, który w sobotnim starciu zaserwował jednego asa, trzykrotnie został przełamany, wykorzystał cztery z sześciu break pointów i łącznie zdobył 94 punkty, o cztery więcej od rywala, to pierwszy w karierze awans do finału turnieju rangi ATP World Tour.

Drugi półfinał także był długi i dramatyczny, również zakończył się tie breakiem decydującego seta oraz porażką rozstawionego tenisisty. Pierre-Hugues Herbert po dwóch godzinach i 34 minutach pokonał 7:5, 2:6, 7:6(8) Alexa de Minaura, turniejową "siódemkę", w dodatkowej rozgrywce trzeciej partii broniąc dwóch piłek meczowych.

- Grając przeciw Alexowi, czujesz się, jakbyś każdy punkt musiał wygrywać cztery razy. On porusza się jak na kołach i jest niesamowicie szybki. To był niesamowity mecz i myślę, że zapamiętam go na bardzo długo. Jestem naprawdę szczęśliwy i dumny, że awansowałem do finału - powiedział Francuz, który drugi raz wystąpi w singlowym finale turnieju głównego cyklu. W sierpniu 2015 roku w meczu o tytuł w Winston-Salem uległ Kevinowi Andersonowi.

Niedzielny finał (początek o godz. 11:00 czasu polskiego) będzie pierwszą oficjalną konfrontacją pomiędzy Nishioką a Herbertem. Obaj zmierzyli się jednak w 2013 roku w challengerze w Jokohamie. Wówczas Francuz wygrał 6:3, 6:2.

Shenzhen Open, Shenzhen (Chiny) ATP World Tour 250, kort twardy, pula nagród 733,6 tys. dolarów sobota, 29 września ćwierćfinał gry pojedynczej:

Yoshihito Nishioka (Japonia, Q) - Fernando Verdasco (Hiszpania, 5) 1:6, 6:3, 7:6(5) Pierre-Hugues Herbert (Francja) - Alex de Minaur (Australia, 7) 7:5, 2:6, 7:6(8)