WTA Pekin: Sloane Stephens przełamała azjatycką niemoc. Efektowne otwarcie Kiki Bertens

Sloane Stephens pokonała Rosjankę Anastazję Pawluczenkową po trzysetowym boju w I rundzie turnieju WTA Premier Mandatory w Pekinie. Dla Amerykanki to pierwszy wygrany mecz w Azji od września 2015 roku.

Sloane Stephens PAP/EPA / WU HONG / Na zdjęciu: Sloane Stephens
Sloane Stephens (WTA 9) w obecnym sezonie triumfowała w Miami i zaliczyła finał Rolanda Garrosa, ale jesień w Azji rozpoczęła od porażek w I rundzie w Tokio i Wuhanie. W niedzielę w Pekinie Amerykanka zwyciężyła 6:7(8), 6:4, 6:4 Anastazję Pawluczenkową (WTA 39) po dwóch godzinach i 53 minutach. To pierwszy wygrany przez nią mecz na tym kontynencie od września 2015 roku, gdy w Wuhanie odprawiła Alison Riske.

W pierwszym secie Stephens z 2:4 wyszła na 5:4, ale zmarnowała cztery piłki setowe. Dwie miała w 10. i jedną w 12. gemie. W tie breaku z 1-6 wyszła na 7-6, ale ostatecznie Pawluczenkowa wykorzystała siódmą okazję na wygranie tej partii. W drugim secie Rosjanka z 2:5 zbliżyła się na 4:5, ale na więcej jej Amerykanka nie pozwoliła. W decydującej odsłonie Stephens wyszła na 3:0 z dwoma przełamaniami. Moskwianka stratę jednego odrobiła, ale mistrzyni US Open 2017 nie wypuściła zwycięstwa z rąk.

Stephens obroniła osiem z 12 break pointów i wykorzystała sześć z 14 szans na przełamanie. W zaciętej batalii o jeden punkt więcej zdobyła Pawluczenkowa (123-122). Było to drugie spotkanie tych tenisistek. W 2015 roku w finale w Waszyngtonie Amerykanka rozbiła Rosjankę 6:1, 6:2. Kolejną rywalką reprezentantki USA będzie Chinka Saisai Zheng.

Kiki Bertens (WTA 11) oddała dwa gemy Soranie Cirstei (WTA 57). W ciągu 56 minut Holenderka zgarnęła 18 z 25 punktów przy własnym pierwszym podaniu i wykorzystała sześć z dziewięciu break pointów. To jej pierwsze zwycięstwo nad Rumunką (bilans meczów 1-4). Bertens w tym roku zdobyła trzy tytuły (Charleston, Cincinnati, Seul) i aktualnie znajduje się na najwyższej w karierze 11. pozycji w rankingu.

W II rundzie Holenderka zmierzy się z Kirsten Flipkens (WTA 58), która wygrała 4:6, 6:2, 7:5 z Katie Boulter (WTA 108). W trwającym dwie godziny i 31 minut meczu Belgijka zniwelowała osiem z 12 break pointów, a sama wykorzystała sześć z 21 szans na przełamanie. Zdobyła o siedem punktów więcej i po raz drugi w tym roku pokonała Brytyjkę. W finale turnieju ITF w Southsea była 13. rakieta globu również zwyciężyła w trzech setach.

Anastasija Sevastova (WTA 19) pokonała 6:4, 6:2 Alize Cornet (WTA 35). Pierwszą partię Łotyszka zakończyła za ósmą piłką setową. Było w nim tylko jedno przełamanie, a w drugim aż sześć. Mecz tenisistka z Lipawy zakończyła w ósmym gemie już za pierwszą okazją. Sevastova podwyższyła na 4-1 bilans spotkań z Francuzką i w II rundzie spotka się z Madison Keys.

Kirsten Flipkens (Belgia) - Katie Boulter (Wielka Brytania, Q) 4:6, 6:2, 7:5

wolne losy: Anett Kontaveit (Estonia); Aryna Sabalenka (Białoruś); Qiang Wang (Chiny, WC)

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Sloane Stephens awansuje do III rundy turnieju WTA w Pekinie?