ATP Szanghaj: Roger Federer nie obroni tytułu. Pierwszy finał Masters 1000 Borny Coricia

Roger Federer nie obroni tytułu w rozgrywanym na kortach twardych turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Szanghaju. W półfinale Szwajcar w dwóch setach przegrał z Borną Coriciem.

Marcin Motyka
Roger Federer Getty Images / Lintao Zhang / Na zdjęciu: Roger Federer
W połowie czerwca Roger Federer nie obronił tytułu w imprezie w Halle, w finale przegrywając z Borną Coriciem. W tym tygodniu w turnieju ATP Masters 1000 w Szanghaju sytuacja się powtórzyła. Występujący w roli zeszłorocznego mistrza Szwajcar znów stracił trofeum po porażce z Chorwatem. W sobotnim półfinale przegrał 4:6, 4:6.

Federer rozpoczął pojedynek o finał najgorzej, jak tylko mógł. Już w gemie otwarcia został przełamany. Corić, po wymarzonym starcie, utrzymał wysoki poziom gry. Świetnie serwował, był skuteczny w wymianach i przewagi breaka nie stracił do końca partii. Druga odsłona miała niemal identyczny przebieg. Bardzo solidnie grający Chorwat znów na samym początku odebrał podanie rywalowi i wyszedł na prowadzenie 2:0

21-letni Chorwat z każdą minutą przybliżał się do sukcesu. Presja nie spętała jego poczynań również wtedy, kiedy serwował, by wygrać mecz. W ostatnim gemie Federer doprowadził do stanu 30-30, ale wówczas młody tenisista z Bałkanów zachował się niczym stary mistrz - zaserwował asa, który dał mu piłkę meczową. W kolejnej wymianie Szwajcar zaatakował przy siatce, ale Corić posłał minięcie z forhendu i tym samym zwieńczył spotkanie.

Mecz trwał godzinę i 13 minut. W tym czasie Federer zaserwował osiem asów, dwukrotnie oddał podanie, nie miał ani jednej szansy na przełamanie, posłał 19 zagrań kończących, popełnił 24 niewymuszone błędy i łącznie zdobył 49 punktów, o 12 mniej od rywala. Coriciowi z kolei zapisano dziewięć asów, 82 proc. wygranych punktów przy własnym serwisie, 19 uderzeń wygrywających i 13 pomyłek własnych.

Pokonując aktualnie drugiego w rankingu ATP Federera (w poniedziałek Szwajcar straci tę pozycję na rzecz Novaka Djokovicia), Corić odniósł 11. w karierze zwycięstwo nad tenisistą z Top 10 klasyfikacji singlistów. Wyrównał również na 2-2 bilans bezpośrednich konfrontacji z bazylejczykiem oraz awansował do swojego piątego finału w głównym cyklu, ale pierwszego rangi ATP World Tour Masters 1000.

W niedzielnym finale (początek o godz. 10:30 czasu polskiego) Corić zmierzy się z Novakiem Djokoviciem. W dwóch poprzednich spotkaniach z Serbem (obu na nawierzchni ziemnej), w 2016 roku w Monte Carlo i w tym sezonie w Madrycie, nie zdobył nawet seta.

Shanghai Rolex Masters, Szanghaj (Chiny)