ATP Bazylea: Roger Federer zaczął walkę o dziewiąty tytuł w domowym turnieju. Na start miał jednak zaskakujące kłopoty

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Lintao Zhang / Na zdjęciu: Roger Federer
Getty Images / Lintao Zhang / Na zdjęciu: Roger Federer

Broniący tytułu i najwyżej rozstawiony Roger Federer potrzebował trzech setów, by pokonać Filipa Krajinovicia w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP World Tour 500 w Bazylei. We wtorek wygrał też m.in. Danił Miedwiediew.

- To dla mnie cudowny turniej. Uwielbiam tu być, bo tutaj dorastałem i mam stąd wiele wspaniałych wspomnień. Ale to też sprawia, że pojawia się presja, bo chcesz zagrać dobrze i zostać tu jak najdłużej - mówił Roger Federer przed startem turnieju ATP w Bazylei. W tym roku Szwajcar po raz 18. występuje w imprezie rozgrywanej w swoim rodzinnym mieście. We wtorek, w I rundzie, zmierzył się z Filipem Krajinoviciem.

Federer rozpoczął mecz w świetnym stylu. Szybko narzucił Serbowi własne warunki gry i od stanu 1:2 zdobył siedem gemów z rzędu, obejmując prowadzenie 6:2, 2:0. Wówczas jednak obniżył loty. Zaczął grać niedokładnie, podejmować złe decyzje oraz popełniać wiele błędów. Krajinović wykorzystał słabszą postawę rywala i niespodziewanie wygrał drugą partię 6:4.

W trzecim secie obaj mieli problemy z serwisem i zmagali się ze swoją grą. Gemy były długie, wyrównane i niemal w każdym podający musiał bronić się przed przełamaniem. Skuteczniejszy w wykorzystywaniu szans był Federer, który uzyskał dwa breaki i objął prowadzenie 5:2. Lecz Krajinović walczył do końca. Serb odrobił jedno przełamanie, lecz nie potrafił zniwelować wszystkich strat i ostatecznie to Federer, ulubieniec miejscowych kibiców, opuszczał kort jako zwycięzca.

Dla Szwajcara, mistrza Swiss Indoors Basel z lat 2006-08, 2010-11, 2014-15 i 2017, to 16. z rzędu wygrany mecz w tej imprezie. Ostatnią porażkę poniósł w 2013 roku, przegrywając w finale z Juanem Martinem del Potro. Tym, który będzie chciał przerwać serię Helweta, zostanie w czwartek Jan-Lennard Struff. Niemiec w I rundzie wyeliminował Johna Millmana.

Oznaczony numerem siódmym Danił Miedwiediew wykorzystał trzy z sześciu piłek na przełamanie i pokonał 6:3, 7:5 Maximiliana Marterera. W II rundzie Rosjanin zmierzy się z Andreasem Seppim. Włoch oddał ledwie cztery gemy kwalifikantowi Taro Danielowi.

W drugim meczu sesji nocnej na korcie centralnym Gilles Simon wygrał 6:3, 6:3 z Leonardo Mayerem. Z kolei na bocznej arenie Peter Gojowczyk ograł 1:6, 7:5, 6:3 Nicolasa Jarry'ego, natomiast 19-letni Alexei Popyrin okazał się lepszy od Matthew Ebdena i odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo na poziomie ATP World Tour.

Swiss Indoors Basel, Bazylea (Szwajcaria) ATP World Tour 500, kort twardy w hali, pula nagród 1,984 mln euro wtorek, 23 października I runda gry pojedynczej:   Roger Federer (Szwajcaria, 1) - Filip Krajinović (Serbia) 6:2, 4:6, 6:4 Danił Miedwiediew (Rosja, 7) - Maximilian Marterer (Niemcy) 6:3, 7:5 Jan-Lennard Struff (Niemcy) - John Millman (Australia) 7:6(3), 6:2 Gilles Simon (Francja) - Leonardo Mayer (Argentyna) 6:3, 6:3 Peter Gojowczyk (Niemcy) - Nicolas Jarry (Chile) 1:6, 7:5, 6:3 Andreas Seppi (Włochy) - Taro Daniel (Japonia, Q) 6:0, 6:4 Alexei Popyrin (Australia, Q) - Matthew Ebden (Australia) 7:6(4), 6:4

Kto awansuje do ćwierćfinału turnieju ATP w Bazylei?