ATP Paryż: udany powrót Novaka Djokovicia do Bercy. Serb tradycyjnie lepszy od Joao Sousy

Novak Djoković w dwóch setach pokonał Joao Sousę w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Paryżu. Dla Serba był to pierwszy mecz w hali Bercy od dwóch lat.

Marcin Motyka
Novak Djoković Getty Images / Justin Setterfield / Na zdjęciu: Novak Djoković
Novak Djoković nie mógł wymarzyć sobie lepszego na rywala na otwarcie swoich zmagań w turnieju ATP Masters 1000 w Paryżu. W meczu II rundy (w I rundzie miał wolny los) Serb trafił na Joao Sousę, z którym grał dotychczas pięciokrotnie i nie stracił nawet seta, a w żadnej z 13 rozegranych partii nie przegrał więcej niż pięciu gemów. We wtorek, tradycyjnie, okazał się lepszy od Portugalczyka. Tym razem w stosunku 7:5, 6:1.

Djoković wygrał, choć nie pokazał najlepszego tenisa. To nie był Serb, jakiego sympatycy tenisa oglądali w ostatnich tygodniach, gdy imponował żelazną defensywą, regularnością, konsekwencją, wspaniałym przechodzeniem z obrony do ataku oraz znakomitym serwisem. We wtorkowym spotkaniu zaprezentował się przeciętnie i w pewnym momencie pierwszego seta miał spore problemy. Przetrwał jednak słabszy moment i od stanu 5:5 zdobył osiem z dziewięciu rozegranych gemów. Z rytmu nie wybiła go także niespodziewana przerwa, która nastąpiła po szóstym gemie drugiej partii, a spowodowana została kłopotami zdrowotnymi jednego z kibiców.

Dla Djokovicia był to pierwszy mecz w hali Bercy 4 listopada 2016 roku, kiedy to przegrał ćwierćfinał z Marinem Ciliciem. Tenisista z Belgradu, czterokrotny mistrz Rolex Paris Masters (sezony 2009 i 2013-15) w tegorocznej edycji walczy nie tylko o piąty tytuł, ale i o powrót na pozycję lidera rankingu ATP. Osiągnie to, jeśli uzyska lepszy wynik niż aktualnie prowadzący w klasyfikacji singlistów Rafael Nadal.

Pokonując Sousę, Serb wygrał 19. pojedynek z rzędu. Poprzednią tak dobrą serię zanotował w okresie sierpień-listopad 2015 roku, gdy był niezwyciężony w 24 kolejnych meczach. O kolejną wygraną powalczy w czwartek z Damirem Dzumhurem.

W ostatnim meczu drugiego dnia zmagań ze zwycięstwa cieszył się również inny tenisista z Bałkanów, Marin Cilić. Chorwat pokonał 6:3, 6:4 Philippa Kohlschreibera i wykonał kolejny krok w kierunku awansu do Finałów ATP World Tour. Aby być pewnym kwalifikacji do Masters, Cilić w Paryżu musi dojść do półfinału.