Finały ATP World Tour: jak mur nie do przebicia. Novak Djoković w siódmym finale Masters

Novak Djoković awansował do finału rozgrywanych na korcie twardym w hali w Londynie Finałów ATP World Tour 2018. W sobotnim półfinale Serb w dwóch setach pokonał Kevina Andersona.

Marcin Motyka
Novak Djoković Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Novak Djoković
Przez pierwszą fazę Finałów ATP World Tour 2018 Novak Djoković przeszedł niczym burza. Wygrał Grupę A, w trzech meczach nie tracąc ani seta, ani serwisu. W półfinale Serb trafił na Kevina Andersona, który w Grupie B zajął drugie miejsce, z dwoma zwycięstwami i jedną porażkę.

Djoković od początku londyńskiego turnieju jest dla rywali jak mur nie do przebicia. I taki też był w sobotę. Anderson, choć robił, co mógł, nie potrafić przeciwstawić się przeciwnikowi. Na Serba nie działały potężne serwisy, a wymiany najczęściej kończyły się błędem Afrykanera.

Serb szybko zaznaczył, kto tego wieczoru będzie rządził na korcie i już w gemie otwarcia zanotował przełamanie. W siódmym, po kolejnym błędzie Andersona przy break poincie, ponownie odebrał podanie rywalowi i objął prowadzenie 5:2. Po chwili zwieńczył pierwszego seta.

Druga partia miała identyczny przebieg. Znów Djoković rozpoczął od przełamania i wyjścia na prowadzenie 2:0. Ponownie też zapisał na swoim koncie drugiego breaka, tym razem przy stanie 4:1. I ta odsłona również zakończyła się triumfem belgradczyka 6:2.

Mecz trwał godzinę i kwadrans. W tym czasie Djoković zaserwował sześć asów, przy własnym podaniu wygrał 82 proc. rozegranych akcji, ani razu nie musiał bronić się przed przełamaniem, wykorzystał cztery z dziewięciu break pointów, posłał 18 zagrań kończących, popełnił 14 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 62 punkty, o 25 więcej od rywala. Andersonowi z kolei zapisano cztery asy, 12 uderzeń wygrywających oraz 27 pomyłek własnych.

Dla  Djokovicia będzie to siódmy występ w meczu o tytuł Finałów ATP World Tour. Serb wygrywał ten turniej w sezonach 2008 i 2012-15, natomiast w 2016 roku przegrał decydujące spotkanie z Andym Murrayem.

W finale tegorocznej edycji, w niedzielę (początek nie wcześniej niż o godz. 19:00 czasu polskiego), Djoković zmierzy się z Alexandrem Zverevem. Z Niemcem rywalizował już w fazie grupowej i wówczas zwyciężył 6:4, 6:1. Łączny bilans konfrontacji tych tenisistów wynosi 2-1 dla belgradczyka.

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania)