Finały ATP World Tour: Novak Djoković zatrzymany w finale. Słodki rewanż Alexandra Zvereva

Alexander Zverev wygrał rozgrywane na korcie twardym w hali w Londynie Finały ATP World Tour. W niedzielnym meczu o tytuł Niemiec w dwóch setach pokonał Novaka Djokovicia.

Marcin Motyka
Alexander Zverev, triumfator Finałów ATP World Tour 2018 Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Alexander Zverev, triumfator Finałów ATP World Tour 2018
Mecz o tytuł Finałów ATP World Tour 2018 był zarazem powtórką pojedynku z drugiej kolejki fazy grupowej. Wówczas Novak Djoković pokonał Alexandra Zvereva 6:4, 6:1. W niedzielę Niemiec wziął słodki rewanż za porażkę sprzed czterech dni.

Djoković, który do finału przeszedł niczym burza, w czterech meczach nie tracąc ani seta, ani serwisu, był zdecydowanym faworytem spotkania. Lecz Zverev, półfinałowy pogromca Rogera Federera, od początku stawiał opór i potrafił nawiązywać walkę, a momentami nawet dominował na korcie.

Pierwszy set rozstrzygnął się w samej końcówce. W dziewiątym gemie Zverev wywalczył break pointa, przy którym Djoković trafił forhendem w siatkę. Dla Serba była to pierwsza strata podania w całym turnieju. Po chwili także przegrał premierową partię.

Drugi set miał sensacyjny przebieg. Trzy początkowe gemy przyniosły trzy przełamania. Dwa z nich były dziełem Zvereva, który dzięki temu wyszedł na prowadzenie 2:1, a następnie podwyższył na 3:1.

Im dłużej trwał mecz, tym zarysowywała się przewaga Zvereva. Djoković natomiast nie przypominał siebie samego z poprzednich meczów. Pojedynek dobiegł końca w dziewiątym gemie drugiej odsłony. Wówczas Niemiec wywalczył dwa meczbole. Przy pierwszym pomylił się z returnu, ale przy drugim doszło do wymiany, którą hamburczyk zwieńczył wspaniałym minięciem z bekhendu.

Po ostatniej akcji Zverev padł na kort i nie mógł uwierzyć w swoje szczęście. W wieku 21 lat zdobył najważniejszy w sezonie tytuł rangi ATP World Tour, w decydującym meczu pokonując tenisistę, który w ostatnich miesiącach wygrywał jak chciał, gdzie chciał i z kim chciał.

Pojedynek trwał 80 minut. W tym czasie Zverev zaserwował dziesięć asów, jeden raz został przełamany, wykorzystał cztery z sześciu break pointów, posłał 20 zagrań kończących, popełnił 18 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 57 punktów, o 11 więcej od rywala. Z kolei Djokoviciowi zapisano jednego asa, siedem uderzeń wygrywających oraz 23 pomyłki własne.

Dla Zvereva to debiutancki triumf w Finałach ATP World Tour. Został także pierwszym niemieckim mistrzem tego turnieju od 1995 roku, gdy po trofeum sięgnął Boris Becker. Za tytuł w Londynie zainkasował 2,5 mln dolarów i 1300 punktów do rankingu ATP.

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania)