Prezes Międzynarodowej Federacji Tenisowej: Reforma Pucharu Davisa wywołuje poruszenie jak brexit

David Haggerty podkreślił, że rozumie krytyczne głosy odnośnie nowego Pucharu Davisa, ale nie żałuje przeprowadzonych zmian. Prezes Międzynarodowej Federacji Tenisowej reformę porównał do brexitu.

Łukasz Iwanek
Łukasz Iwanek
Puchar Davisa Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Puchar Davisa
David Haggerty mógł poczuć gniew kibiców niezadowolonych z reformy Pucharu Davisa. Prezes ITF został wygwizdany w ubiegłym miesiącu w Lille podczas finału pomiędzy Francją a Chorwacją, ostatniego rozegranego na starych zasadach (trzy dni rywalizacji, do trzech zwycięskich pojedynków, do trzech setów). Swojego rozgoryczenia zmianami nie ukrywali reprezentanci Trójkolorowych i ich kapitan.

- Mam nadzieję, że te rozgrywki będą mieć inną nazwę, bo to już nie będzie Puchar Davisa. Ci, którzy tak mówią, to kłamcy. Powiedziałem to prezesowi ITF. Ja nie jestem z ich świata. Tenis dla mnie się skończył - stwierdził bez ogródek Yannick Noah, który meczem z Chorwacją zakończył trzyletnią pracę w roli kapitana Francji.

Od przyszłego sezonu Puchar Davisa będzie miał dwa terminy. W lutym odbędzie się runda eliminacyjna, a w listopadzie rozegrany zostanie tygodniowy turniej finałowy z udziałem 18 reprezentacji. Największe gwiazdy, za wyjątkiem Rafaela Nadala, są bardzo krytycznie nastawione do nowych rozgrywek. Novak Djoković zachęcił rywali z kortu do bojkotu zasad kwalifikacji do igrzysk olimpijskich. Regulamin Międzynarodowej Federacji Tenisowej zakłada, że tenisista musi wystąpić w dwóch meczach w Pucharze Davisa w trakcie olimpiady, czyli czterolecia dzielącego igrzyska.

- Niewiele jest rzeczy w życiu, z którymi zgadza się sto procent ludzi, jeśli chodzi o podejmowane jakiekolwiek decyzje. Jeśli jesteś człowiekiem pełnym zapału, rozumiesz, że ludzie mogą się pasjonować tą samą sprawą w zupełnie odmienny sposób. Przychodzi mi na myśl porównanie do brexitu - mówił Haggerty dla portalu sbs.com.au.

- Pasja jest tym, w czym wyraża się nasz sport i to też ma w sobie Puchar Davisa, więc rozumiem, jak czują się kibice, ich emocje. Chociaż mogę tego nie pokazywać na zewnątrz, mam w sobie trochę pasji do Pucharu Davisa i aspektów emocjonalnych. Nigdy nie zrobilibyśmy niczego, co uważalibyśmy za niewłaściwą decyzję. Myślę, że w Madrycie zobaczymy świetną atmosferę i żywiołowość na trybunach - stwierdził prezes Międzynarodowej Federacji Tenisowej.

Mecze w nowym Pucharze Davisa toczyć się będą do dwóch wygranych setów oraz do trzech (luty) i dwóch zwycięskich pojedynków (listopad). Runda eliminacyjna to dwudniowa rywalizacja (sobota-niedziela). W turnieju finałowym każde spotkanie będzie rozgrywane w ciągu jednego dnia (dwa single i debel).

Sześć tygodni po pierwszej edycji nowych rozgrywek ITF odbędzie się Puchar ATP, który rozegrany zostanie w Australii. Po reformie Puchar Davisa stracił swoją unikalność i jedyna różnica między tymi drużynowymi turniejami będzie polegać na tym, że ten organizowany pod egidą ATP, oprócz pieniędzy, zaoferuje tenisistom punkty do rankingu.

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: wielki wyczyn jednonogiego kolarza. Ukończył wyścig na 200 km
Czy zgadzasz się z porównaniem reformy Pucharu Davisa do Brexitu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×