Puchar Hopmana: Szwajcaria znów lepsza w finale od Niemców. Federer zapisał się w annałach

Belinda Bencić i Roger Federer powtórzyli zeszłoroczny sukces w Pucharze Hopmana. W sobotnim finale turnieju rozgrywanego na korcie twardym w Perth Szwajcarzy pokonali Niemców po emocjonującym mikście.

Rafał Smoliński
Roger Federer i Belinda Bencić, triumfatorzy Pucharu Hopmana 2019 Getty Images / Will Russell / Na zdjęciu: Roger Federer i Belinda Bencić, triumfatorzy Pucharu Hopmana 2019
Składy się nie zmieniły i wynik końcowy też, choć tym razem to Roger Federer otworzył sobotnie zmagania w RAC Arena. 20-krotny mistrz wielkoszlemowy zmierzył się z Alexandrem Zverevem, który nie poradził sobie z presją i nie zaskoczył doświadczonego rywala. Szwajcar serwował znakomicie i pewnie poruszał się po korcie. Niemiec rozczarował i trzykrotnie dał się przełamać. Po nieco ponad 70 minutach Federer wygrał 6:4, 6:2 i wyprowadził swój zespół na prowadzenie.

Straty odrobiła Andżelika Kerber, która podobnie jak rok temu pokonała Belindę Bencić w dwóch setach. Szwajcarka wolno weszła w mecz, a gdy już się rozkręciła, to tenisistka z Puszczykowa zwieńczyła premierową odsłonę. Reprezentantka naszych zachodnich sąsiadów miała problemy ze skończeniem drugiej partii. Dwukrotnie nie uczyniła tego przy własnym podaniu i dopiero w tie breaku przechyliła szalę zwycięstwa na swoją korzyść. "Angie" wygrała pojedynek 6:4, 7:6(6).

O zwycięstwie w Pucharze Hopmana 2019 zadecydował mikst, który był ozdobą finału. W pierwszym secie Szwajcarzy nie dali rywalom żadnych szans. W drugiej partii role się odwróciły, a Niemcy upodobali sobie grę na Bencić, którą zmuszali do błędów. Wszystko rozstrzygnęło się w trzeciej odsłonie. Federer nie wykorzystał serwisu na mecz w szóstym gemie i konieczne było rozegranie tie breaka do pięciu punktów. Kerber i Zverev nie wykorzystali dwóch piłek mistrzowskich. Przy stanie po 4 Szwajcarzy wygrali kapitalną wymianę, triumfując ostatecznie 4:0, 1:4, 4:3(4).

Bencić i Federer zwyciężyli w całym spotkaniu 2:1 i obronili tytuł. To czwarte trofeum wywalczone przez Szwajcarów w Perth. Federer przeszedł do historii jako pierwszy gracz, który trzykrotnie sięgnął po Puchar Hopmana. Po raz pierwszy uczynił to w 2001 roku w parze z Martiną Hingis.

Była to 31. edycja Pucharu Hopmana i najprawdopodobniej ostatnia. Turniej może zniknąć z kalendarza, bowiem od przyszłego roku będzie na kontynencie australijskim rozgrywany tzw. ATP Cup, a w władze stanowe w Perth są zainteresowane jego organizacją.

Szwajcaria - Niemcy 2:1, RAC Arena, Perth (Australia)
Puchar Hopmana, kort twardy, finał
sobota, 5 stycznia

Gra 1.: Roger Federer - Alexander Zverev 6:4, 6:2
Gra 2.: Belinda Bencić - Andżelika Kerber 4:6, 6:7(6)
Gra 3.: Belinda Bencić / Roger Federer - Andżelika Kerber / Alexander Zverev 4:0, 1:4, 4:3(4)

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Roger Federer wygra Australian Open 2019?