Australian Open: Camila Giorgi nie dała szans Idze Świątek. Polka zakończyła występ w singlu

Iga Świątek na II rundzie zakończyła występ w turnieju singla wielkoszlemowego Australian Open 2019. Polska tenisistka przegrała wyraźnie w czwartek z Włoszką Camilą Giorgi.

Rafał Smoliński
Iga Świątek Getty Images / Scott Barbour / Na zdjęciu: Iga Świątek
Faworytką czwartkowego pojedynku była Camila Giorgi (WTA 28) i ona też pokazała, dlaczego jest obecnie klasyfikowana w Top 30 rankingu WTA. Włoszka grała szybko. Podejmowała ryzyko na returnie i była w tym bardzo skuteczna. Iga Świątek (WTA 177) nie przejęła inicjatywy na korcie, co było warunkiem koniecznym, aby nawiązać walkę z dwukrotną triumfatorką imprez WTA.

Tenisistka Warsaw Sports Group powalczyła tylko w pierwszym secie. W trzecim gemie skorzystała z błędów rywalki i zdobyła przełamanie na 2:1. Wówczas nikt się nie spodziewał, że będą to jej ostatnie chwile chwały w czwartkowym pojedynku. Giorgi wygrała jednak pięć kolejnych gemów, choć miała blisko dwa razy więcej błędów niż kończących uderzeń (9-5). Przewagę na korcie wypracowała sobie returnem. Potem dołożyła do tego jeszcze serwis.

W drugim secie Świątek szybko straciła podanie i już po kilku minutach przegrywała 0:3. Dopiero wówczas podjęła walkę i starała się zdobyć choćby honorowego gema. Giorgi była szybsza od naszej tenisistki. Cały czas grała płasko i głęboko, czym sprawiała problemy Polce. Zdolna warszawianka straciła serwis jeszcze w czwartym i szóstym gemie, dlatego przegrała po zaledwie 59 minutach 2:6, 0:6.

Czwartkowa porażka powinna stanowić dla Świątek cenną lekcję i materiał do analizy. Nasza reprezentantka miała cztery asy, sześć podwójnych błędów, 11 wygrywających uderzeń i 21 pomyłek. Giorgi zakończyła partię otwarcia na minusie pod względem kończących zagrań i niewymuszonych błędów, ale po drugiej odsłonie była już na plusie (17-14). Włoszka miała do tego dwa asy i dwa podwójne błędy.

Świątek zdobyła 110 punktów do rankingu WTA i awansuje w okolice 140. pozycji. Nie kończy występu w Melbourne, bowiem zagra jeszcze razem z Łukaszem Kubota miksta. Ich przeciwnikami w I rundzie będą Alicja Rosolska i Chorwat Nikola Mektić. Giorgi natomiast wyrównała swój najlepszy wynik w Australian Open. O miejsce w 1/8 finału powalczy w sobotę z Czeszką Karoliną Pliskovą (WTA 8).