Australian Open: Switolina i Osaka wybrnęły z tarapatów. Ukrainka i Japonka w IV rundzie

Elina Switolina wróciła z 0:3 w trzecim secie i pokonała Shuai Zhang w III rundzie wielkoszlemowego Australian Open 2019. Naomi Osaka odrodziła się ze stanu 5:7, 1:4 w meczu z Su-Wei Hsieh.

Elina Switolina Getty Images / Quinn Rooney / Na zdjęciu: Elina Switolina
Po dwóch spokojnych zwycięstwach, w sobotę Elina Switolina (WTA 7) musiała bardzo mocno pracować, aby skruszyć opór Shuai Zhang (WTA 42). Ukrainka zwyciężyła 4:6, 6:4, 7:5 po dwóch godzinach i 55 minutach. W pierwszym secie siódma rakieta globu nie wykorzystała prowadzenia 4:2. W drugiej partii było jedno przełamanie, które triumfatorka Mistrzostw WTA z ubiegłego roku zaliczyła na 6:4. W decydującej odsłonie Switolina od 0:3 zdobyła pięć gemów, by przegrać dwa kolejne. W końcówce przechyliła szalę wygranej na swoją stronę i zameldowała się w IV rundzie.

Ukrainka zaserwowała siedem asów i wykorzystała sześć z 15 break pointów. Zdobyła 16 z 20 punktów przy siatce. Switolinie naliczono 28 kończących uderzeń i 39 niewymuszonych błędów. Zhang miała 41 piłek wygranych bezpośrednio i 51 pomyłek. Było to drugie spotkanie tych tenisistek. W 2016 roku w Miami Ukrainka oddała Chince trzy gemy.

Dla Switoliny to 26. wielkoszlemowy występ i jak na razie może się pochwalić trzema ćwierćfinałami (Roland Garros 2015 i 2017, Australian Open 2018). Zhang zanotowała 26. start w imprezie tej rangi. Najlepiej spisała się w Melbourne trzy lata temu, gdy jako kwalifikantka dopiero w walce o półfinał przegrała z Johanną Kontą. Kolejną rywalką Switoliny będzie Elise Mertens lub Madison Keys.

W opałach była również Naomi Osaka (WTA 4). Mistrzyni US Open odrodziła się z 5:7, 1:4 i zwyciężyła 5:7, 6:4, 6:1 Su-Wei Hsieh (WTA 27). W trwającym godzinę i 57 minut meczu Japonka zaserwowała osiem asów. Obroniła 11 z 15 break pointów, a sama zamieniła na przełamanie siedem z 11 szans. Posłała 41 kończących uderzeń przy 42 niewymuszonych błędach. Tajwance zanotowano 28 piłek wygranych bezpośrednio i 31 pomyłek.

Hsieh zaliczyła 33. wielkoszlemowy występ. Jej najlepsze rezultaty to IV runda Australian Open 2008 i 2018 oraz Wimbledonu 2018. Osaka po raz 12. rywalizuje w imprezach tej rangi. We wrześniu święciła triumf w US Open. W Melbourne po raz drugi doszła do 1/8 finału (2018). O ćwierćfinał Japonka zmierzy się z Anastasiją Sevastovą.

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)
Czy Elina Switolina awansuje do ćwierćfinału Australian Open 2019?