Australian Open: zeszłoroczny finalista za burtą. Marin Cilić przegrał w IV rundzie z Roberto Bautistą

Marin Cilić nie awansował do ćwierćfinału rozgrywanego na kortach twardych w Melbourne wielkoszlemowego Australian Open 2019. Chorwat, zeszłoroczny finalista, w niedzielę w pięciu setach przegrał z Roberto Bautistą.

Marcin Motyka
Marin Cilić Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Marin Cilić
Przed 12 miesiącami w Australian Open Marin Cilić doszedł do finału. W tym sezonie tego sukcesu nie powtórzy. Z tegoroczną edycją Chorwat pożegnał się bowiem już w IV rundzie, w niedzielę przegrywając z Roberto Bautistą.

Mecz od początku był wyrównany, lecz obaj tenisiści nie potrafi przez dłuższy czas utrzymywać najlepszego poziomu swojej gry. Pierwszego seta Cilić wygrał po tie breaku, choć przegrywał 4:5 z przełamaniem. W dwóch kolejnych zdobył ledwie pięć gemów, ale w czwartym wrócił na właściwe tory i zwyciężył 6:4.

O losach pojedynku musiała decydować piąta odsłona. Dla Bautisty była to już trzecia pięciosetówka w Melbourne (na pełnym dystansie walczył z Andym Murrayem i z Johnem Millmanem), a dla Cilicia - druga. W poprzedniej rundzie Chorwat pokonał Fernando Verdasco, odrabiając stratę 0-2 i broniąc dwóch meczboli.

Tym razem lepszy okazał się Bautista. Do stanu 4:4 obaj utrzymywali własne podania, ale w dziewiątym gemie Hiszpan przy break poincie posłał kończący forhend w linię i przełamał przeciwnika. Po chwili wygrał gema przy własnym serwisie i zwieńczył całe spotkanie.

Mecz trwał trzy godziny i 58 minut. W tym czasie Bautista zaserwował dziesięć asów, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał pięć z 13 break pointów, posłał 44 zagrania kończące, popełnił 38 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 169 punktów, o 17 więcej od rywala. Ciliciowi natomiast zapisano 17 asów, 65 uderzeń wygrywających i 73 pomyłki własne.

Dla Bautisty to dziewiąty wygrany mecz z rzędu. W tym sezonie Hiszpan jest niepokonany. Na otwarcie rozgrywek triumfował w turnieju w Dosze, pokonując m.in. Novaka Djokovicia i Tomasa Berdycha.

Wygrywając w niedzielę, 30-latek z Castellon po raz pierwszy w karierze awansował do ćwierćfinału w turnieju wielkoszlemowym. W poprzednich 24 startach w Wielkim Szlemie jego najlepszym rezultatem była IV runda. O półfinał Bautista powalczy z broniącym tytułu Rogerem Federerem bądź ze Stefanosem Tsitsipasem.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród pula nagród 60,5 mln dolarów australijskich
niedziela, 20 stycznia

IV runda gry pojedynczej mężczyzn:

Roberto Bautista (Hiszpania, 22) - Marin Cilić (Chorwacja, 6) 6:7(6), 6:3, 6:2, 4:6, 6:4