Australian Open: Novak Djoković w siódmym niebie. Serb pobił rekord triumfów w Melbourne

Novak Djoković w trzech setach pokonał Rafaela Nadala i siódmy raz w karierze zwyciężył w wielkoszlemowym Australian Open. Tym samym Serb pobił rekord w liczbie triumfów w turnieju w Melbourne.

Marcin Motyka
Novak Djoković, mistrz Australian Open 2019 Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu: Novak Djoković, mistrz Australian Open 2019
Przed startem Australian Open 2019 rekord sześciu triumfów należał do Roya Emersona, Rogera Federera i Novaka Djokovicia. Szansę na ustanowienie nowego historycznego osiągnięcia mieli dwaj ostatni (Emerson zakończył karierę w 1978 roku). Szwajcar stracił ją w pierwszą niedzielę turnieju, przegrywając w IV rundzie ze Stefanosem Tsitsipasem. Serb z kolei pokonywał kolejne szczeble drabinki, aż zwieńczył występ upragnionym sukcesem.

Djoković rozpoczął turniej spokojnie. Dwóch pierwszych rywali, Mitchella Kruegera i Jo-Wilfrieda Tsongę, ograł bez straty seta, ale także bez błysku. W kolejnych meczach, z Denisem Shapovalovem i z Daniłem Miedwiediewem, przegrał po jednej partii. W ćwierćfinale zmierzył się z Keiem Nishikorim, który skreczował przy stanie 6:1, 4:1. A od 1/2 finału tenisista z Belgradu włączył tryb niszczyciela. W półfinale rozbił Lucasa Pouille'a 6:0, 6:2, 6:2. W finale nie dał szans swojemu największemu rywalowi, Rafaelowi Nadalowi, wygrywając 6:3, 6:2, 6:3. Dzięki temu sięgnął po rekordowy, siódmy, tytuł w Melbourne.

Jak przyznał sam Djoković, Australian Open to dla niego szczególny turniej. To właśnie na obiektach Melbourne Park wywalczył swój pierwszy triumf w Wielkim Szlemie, w 2008 roku. Łącznie Serb zagrał w siedmiu finałach tej imprezy i żadnego nie przegrał. W decydujących pojedynkach cztery razy pokonał Andy'ego Murraya (sezony 2011, 2013 i 2015-16), dwa razy Nadala (2012 i 2019) oraz jeden raz Tsongę (2008). Więcej zwycięstw w jednych zawodach rangi Wielkiego Szlema mają tylko Nadal (11 w Rolandzie Garrosie) oraz Federer (osiem w Wimbledonie).

Ogółem 31-letni Djoković zdobył 15 tytułów wielkoszlemowych, co daje mu trzecie miejsce w klasyfikacji wszech czasów. Więcej triumfów w turniejach Wielkiego Szlema mają Federer (20) i Nadal (17).