WTA Doha: zmienne szczęście Łotyszek. Awans Jeleny Ostapenko, porażka Anastasiji Sevastovej

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Jelena Ostapenko
Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Jelena Ostapenko

Jelena Ostapenko pokonała w trzech setach Mihaelę Buzarnescu w I rundzie turnieju WTA Premier w Dosze. Odpadła inna Łotyszka, rozstawiona z numerem siódmym Anastasija Sevastova.

We wtorek w Dosze swoje mecze rozegrały dwie Łotyszki. Do II rundy awansowała Jelena Ostapenko (WTA 22), a odpadła Anastasija Sevastova (WTA 12). Mistrzyni Rolanda Garrosa 2017 zwyciężyła 6:1, 4:6, 6:2 Mihaelę Buzarnescu (WTA 29). W ciągu godziny i 45 minut popełniła siedem podwójnych błędów, a Rumunka miała ich jeszcze więcej, bo 13. Ostapenko trzy razy oddała podanie, a sama uzyskała siedem przełamań. Łotyszka wygrała trzeci mecz w sezonie (bilans 3-4), a Buzarnescu pozostaje bez zwycięstwa (0-6). W II rundzie tenisistka z Rygi zmierzy się z Eliną Switoliną, z którą ma bilans meczów 2-0.

Sevastova przegrała 6:7(5), 4:6 z Anną Blinkową (WTA 95). W pierwszym secie Łotyszka z 3:5 wyrównała na 5:5. W tie breaku z 1-3 wyszła na 4-3, ale od 5-4 straciła trzy kolejne punkty. W drugiej partii z 2:5 zbliżyła się na 4:5, jednak w 10. gemie oddała podanie. W ciągu godziny i 43 minut Blinkowa wykorzystała cztery z sześciu break pointów. Kolejną rywalką Rosjanki będzie Barbora Strycova.

Carla Suarez (WTA 26) pokonała 6:3, 6:1 Ons Jabeur (WTA 56). Tunezyjka prowadziła 2:0, ale do końca meczu zdobyła jeszcze tylko dwa gemy. W ciągu 62 minut Hiszpanka zamieniła na przełamanie siedem z 10 okazji i zgarnęła 19 z 25 punktów przy drugim podaniu rywalki. Su-Wei Hsieh (WTA 31) rozbiła 6:2, 6:0 Alaksandrę Sasnowicz (WTA 33). Tajwanka odparła trzy break pointy.

Anett Kontaveit (WTA 20) wygrała 7:6(3), 6:3 z Lin Zhu (WTA 108). W pierwszej partii Estonka wróciła z 2:5 i obroniła piłkę setową. W trwającym godzinę i 43 minuty meczu zniwelowała osiem z 11 break pointów. Chinka popełniła 11 podwójnych błędów. O ćwierćfinał Kontaveit zagra z Andżeliką Kerber. Łesia Curenko (WTA 24) pokonała 6:3, 6:0 Larę Arruabarrenę (WTA 94). Ukrainka odparła pięć z sześciu break pointów. Jej rywalką miała być Caroline Garcia, ale Francuzka wycofała się.

Alison Riske (WTA 52) wygrała 6:4, 6:3 z Poloną Hercog (WTA 88). W ciągu 91 minut Amerykanka obroniła dziewięć z 12 break pointów, a sama wykorzystała sześć z ośmiu szans na przełamanie.

Qatar Total Open, Doha (Katar) WTA Premier, kort twardy, pula nagród 916 131 dolarów wtorek, 12 lutego

I runda gry pojedynczej:

Anna Blinkowa (Rosja, Q) - Anastasija Sevastova (Łotwa, 7) 7:6(5), 6:4 Jelena Ostapenko (Łotwa) - Mihaela Buzarnescu (Rumunia) 6:1, 4:6, 6:2 Carla Suarez (Hiszpania) - Ons Jabeur (Tunezja, WC) 6:3, 6:1 Su-Wei Hsieh (Tajwan) - Alaksandra Sasnowicz (Białoruś) 6:2, 6:0 Anett Kontaveit (Estonia) - Lin Zhu (Chiny, Q) 7:6(3), 6:3 Łesia Curenko (Ukraina) - Lara Arruabarrena (Hiszpania, LL) 6:3, 6:0 Alison Riske (USA, LL) - Polona Hercog (Słowenia, LL) 6:4, 6:3

wolne losy: Simona Halep (Rumunia, 1); Karolina Pliskova (Czechy, 2); Andżelika Kerber (Niemcy, 3); Elina Switolina (Ukraina, 4/WC)

Kto awansuje do ćwierćfinału turnieju w Dosze?