WTA Dubaj: Hsieh wyeliminowała Pliskovą po thrillerze. Kvitova zatrzymała Kuzmovą

Su-Wei Hsieh odrodziła się z 1:5 w trzecim secie i pokonała Karolinę Pliskovą w ćwierćfinale turnieju WTA Premier 5 w Dubaju. Petra Kvitova łatwo poradziła sobie z Viktorią Kuzmovą.

Su-Wei Hsieh Getty Images / Michael Steele / Na zdjęciu: Su-Wei Hsieh
W ćwierćfinale Australian Open Karolina Pliskova (WTA 5) wyeliminowała Serenę Williams w niezwykłych okolicznościach. Czeszka powstała z kolan ze stanu 1:5 w trzecim secie i obroniła cztery piłki meczowe. W czwartek w Dubaju wypuściła z rąk prowadzenie 5:1 w decydującej partii i przegrała 4:6, 6:1, 5:7 z Su-Wei Hsieh (WTA 31). Było to drugie spotkanie tych tenisistek. Pierwsze również było bardzo zacięte. W ubiegłym sezonie w Miami Pliskova zwyciężyła w tie breaku trzeciego seta.

W pierwszym secie było jedno przełamanie, które Hsieh uzyskała na 5:4. Później Pliskova zdobyła 11 z 13 kolejnych gemów i prowadziła 5:1 w trzeciej partii. Czeszka nie wypracowała sobie ani jednej piłki meczowej, a decydujące słowo należało do Tajwanki. Tenisistka z Kaohsiung spotkanie zakończyła za drugim meczbolem, korzystając z błędu rywalki. W trwającym godzinę i 59 minut meczu Pliskova zaserwowała dziewięć asów. Obie tenisistki uzyskały po cztery przełamanie. Hsieh zgarnęła o dwa punkty więcej (95-93).

W tym tygodniu w Dubaju Hsieh na swoim rozkładzie ma już dwie byłe liderki rankingu. W III rundzie wyeliminowała Andżelikę Kerber. Tajwanka po raz pierwszy awansowała do półfinału turnieju rangi Premier 5. Pliskova to finalistka imprezy w Dubaju z 2015 roku.

Kolejną rywalką Hsieh będzie Petra Kvitova (WTA 4), która rozbiła 6:4, 6:0 Viktorię Kuzmovą (WTA 46). W pierwszym secie Słowaczka z 0:3 wyrównała na 3:3. Od stanu 4:4 Czeszka zdobyła osiem gemów z rzędu i tym razem odniosła zdecydowane zwycięstwo. W poprzednich rundach mistrzyni imprezy z 2013 roku stoczyła trzysetowe boje z Kateriną Siniakovą i Jennifer Brady.

W ciągu 62 minut Kvitova obroniła trzy z czterech break pointów, a sama wykorzystała pięć z siedmiu szans na przełamanie. Czeszka zdobyła 57 z 91 rozegranych punktów (63 proc.). Posłała 21 kończących uderzeń przy 12 niewymuszonych błędach. To dla niej siódmy występ w Dubaju. Wcześniej tylko w 2013 roku doszła tutaj do ćwierćfinału. Święciła wtedy triumf po zwycięstwie w finale nad Sarą Errani.

Kuzmova w poprzednich rundach rozegrała dwa dreszczowce. Obroniła piłki meczowe w spotkaniach z Kiki Bertens (jedną) i Sofią Kenin (trzy). Słowaczka wystąpiła w największym ćwierćfinale w dotychczasowej karierze. W ubiegłym roku osiągnęła półfinał w Budapeszcie (WTA International). W grudniu w Dubaju tenisistka z Koszyc osiągnęła finał turnieju ITF.

Kvitova wygrała wszystkie trzy dotychczasowe mecze z Hsieh bez straty seta. W piątek dojdzie do drugiej konfrontacji tych tenisistek w 2019 roku. W Sydney Czeszka pokonała Tajwankę 7:6(2), 6:2 w drodze po tytuł.

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)