ATP Miami: Denis Shapovalov pokonał Stefanosa Tsitsipasa. Mecz Rogera Federera przełożony

Denis Shapovalov po tie breaku trzeciego seta pokonał Stefanosa Tsitsipasa w IV rudzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP w Miami. Mecz Rogera Federera z Daniłem Miedwiediewem z powodu opadów deszczu został przełożony na środę.

Marcin Motyka
Denis Shapovalov Getty Images / Yong Teck Lim / Na zdjęciu: Denis Shapovalov
To był mecz tenisistów, którzy w przyszłości mogą stać się czołowymi postaciami męskich rozgrywek. W IV rundzie turnieju ATP Masters 1000 w Miami doszło do starcia pomiędzy 20-letnim Stefanosem Tsitsipasem a Denisem Shapovalovem, 19-latkiem. Obaj są młodzi, dysponują ogromnym potencjałem i już mają spore grono fanów. Grają ofensywnie i widowiskowo, dlatego spotkanie zapowiadało się bardzo ciekawie.

I takie też było. Obydwaj od początku grali agresywnie. Doskonale serwowali, a wymianach z linii końcowej szukali zagrań wygrywających. Często też atakowali przy siatce oraz wykorzystywali całą geometrię kortu, próbując znaleźć najbardziej efektywne, ale i efektowne rozwiązanie akcji.

Pierwszego seta 6:4 wygrał Tsitsipas, przełamując rywala w siódmym gemie, tuż przed zmianą piłek. W drugim dominował Shapovalov, który wyszedł na prowadzenie 5:1, następnie wprawdzie stracił dwa gemy, ale zakończył partię zwycięstwem 6:3. Z kolei w trzeciej odsłonie obaj utrzymywali własne podania i o wszystkim musiał rozstrzygać tie break. W decydującej rozgrywce punkty zdobywali seriami. Zaczęło się od 3-0 dla Kanadyjczyka, Grek wyrównał na 3-3, ale kolejne cztery akcje padły łupem tego młodszego. Przy piłce meczowej oznaczony "20" Shapovalov posłał kończący forhend wzdłuż linii.

W ćwierćfinale Miami Open Shapovalov zmierzy się z innym tenisistą młodego pokolenia, Francesem Tiafoe'em. 21-letni Amerykanin w meczu przerwanym na niemal dwie godziny z powodu opadów deszczu pokonał 7:5, 7:6(5) Davida Goffina, ogrywając Belga po raz pierwszy w czwartej konfrontacji w głównym cyklu. Dla Tiafoe'a (we wtorek trzy asy, cztery przełamania i 27 zagrań kończących) to premierowy awans do najlepszej "ósemki" zawodów rangi ATP Masters 1000.

Kevin Anderson przezwyciężył problemy zdrowotne i - jak się wydaje - wraca do formy. Afrykaner, który w Miami rozgrywa pierwszy turniej od czasu styczniowego Australian Open, zameldował się już w 1/4 finału. We wtorkowym pojedynku IV rundy pokonał 7:5, 7:5 Jordana Thompsona, serwując osiem asów i wykorzystując trzy z siedmiu piłek na przełamanie.

O półfinał rozstawiony z numerem szóstym Anderson zmierzy się z lepszym z pary Danił Miedwiediew - Roger Federer. Mecz Rosjanina ze Szwajcarem miał odbyć się we wtorek w sesji nocnej, lecz z powodu opadów deszczu został przełożony na środę. Tenisiści wyjdą na kort nie wcześniej niż o godz. 20:00 czasu polskiego.