WTA Miami: Simona Halep przetrwała kryzys w meczu z Qiang Wang. Drugi półfinał Rumunki na Florydzie

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Yong Teck Lim / Na zdjęciu: Simona Halep
Getty Images / Yong Teck Lim / Na zdjęciu: Simona Halep

Simona Halep bez straty seta (w drugim wróciła z 1:5 i obroniła trzy piłki setowe) pokonała Qiang Wang w ćwierćfinale turnieju WTA Premier Mandatory w Miami. Rumunka po raz drugi awansowała do półfinału na Florydzie.

W tym artykule dowiesz się o:

Najtrudniejszą przeprawę Simona Halep (WTA 3) miała w III rundzie, w której wyeliminowała Polonę Hercog po blisko trzygodzinnym maratonie. Następnie Rumunka oddała sześć gemów Venus Williams. W ćwierćfinale tenisistka z Konstancy wróciła z 1:5 w drugim secie, obroniła trzy piłki setowe i zwyciężyła 6:4, 7:5 Qiang Wang (WTA 18). Dla Halep to ósmy występ w Miami i po raz drugi awansowała do półfinału (2015).

Znakomity bekhend wieńczący długą wymianę dał Halep przełamanie na 1:0 w I secie. Nie podwyższyła na 2:0, bo pierwszy gem serwisowy był w jej wykonaniu, a później nie radziła sobie najlepiej w tym elemencie. Wang również miała problemy. Oddała podanie ze stanu 40-15 robiąc na koniec podwójny błąd. Rumunka podkręciła tempo, bardzo dobrze zmieniała kierunki, głębokimi piłkami spychała rywalkę do rozpaczliwej wręcz defensywy. Chinka czuła się na korcie niepewnie i trwoniła przewagi. W piątym gemie miała 40-0, ale straciła serwis. Wang część strat odrobiła i z 1:4 zbliżyła się na 3:5. Halep przewagę jednego przełamania utrzymała. Wynik seta na 6:4 ustaliła forhendem.

Doskonale funkcjonujący forhend po linii przyniósł Halep przełamanie na 1:0 w II partii. Jej serwis wciąż szwankował. W drugim gemie oddała podanie ze stanu 40-15. Wang złapała wiatr w żagle i krosem forhendowym wykorzystała szansę na 3:1. Rumunka wpadła w szpony własnej niemocy, spieszyła się i popełniała sporo błędów. W szóstym gemie straciła serwis do zera. Chinka lepiej pracowała na nogach i grała agresywniej. Miała serię 12 z rzędu zdobytych punktów, co najwyraźniej uśpiło jej czujność. Przy 5:1 oddała podanie wyrzucając forhend.

Halep ujarzmiła negatywne myśli i wróciła do uporządkowanej, wyrazistej gry. Świetną kontrą bekhendową zaliczyła przełamanie w dziewiątym gemie. Nieoczekiwanie Wang uzyskała trzy piłki setowe, ale Rumunka od 0-40 zdobyła pięć punktów. Na 5:5 tenisistka z Konstancy wyrównała genialnym bekhendem po linii. Animusz Chinki zgasł. W 11. gemie oddała podanie pakując piłkę w siatkę. Spotkanie dobiegło końca, gdy Wang wyrzuciła bekhend.

W trwającym 97 minut meczu Halep pięć razy oddała podanie, a sama wykorzystała siedem z ośmiu break pointów. Rumunka zdobyła o dziewięć punktów więcej (76-67). Naliczono jej 24 kończące uderzenia i 34 niewymuszone błędy. Wang miała 14 piłek wygranych bezpośrednio i 25 pomyłek.

Chinka po raz pierwszy doszła do ćwierćfinału imprezy rangi Premier Mandatory. W poniedziałek awansuje na najwyższe w karierze 16. miejsce w rankingu. Jeśli Halep wejdzie w Miami do finału wróci na pozycję liderki.

Gdyby nie szwankujący serwis (straciła go pięć razy), Halep odniosłaby spokojne zwycięstwo, bo w pozostałych elementach miała nad Wang przewagę. Rumunka lepiej czytała grę, skuteczniej odwracała kierunki i była na korcie tenisistką prezentującą większą różnorodność. Było to ich drugie spotkanie. W ubiegłym sezonie w Indian Wells Halep wygrała 7:5, 6:1. Kolejną jej rywalką będzie Czeszka, Karolina Pliskova lub Marketa Vondrousova.

Miami Open, Miami (USA) WTA Premier Mandatory, kort twardy (Laykold), pula nagród 9,035 mln dolarów środa, 27 marca

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Simona Halep (Rumunia, 2) - Qiang Wang (Chiny, 18) 6:4, 7:5

[b]Program i wyniki turnieju kobiet ZOBACZ WIDEO Sektor Gości 90. Urszula Radwańska: Czułam się bardzo źle. Nie miałam siły wstać z łóżka