ATP Barcelona: Thiem pozbawił Nadala szansy na obronę tytułu. Miedwiediew rywalem Austriaka w finale

Dominic Thiem wyeliminował Rafaela Nadala w półfinale turnieju ATP World Tour 500 w Barcelonie. W finale Austriak zmierzy się z Daniłem Miedwiediewem, który pokonał Keia Nishikoriego.

Dominic Thiem Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Dominic Thiem
Rafael Nadal (ATP 2) nie obronił tytułów w swoich dwóch królestwach, Monte Carlo i Barcelonie, w których triumfował po 11 razy. W sobotę w stolicy Katalonii przegrał 4:6, 4:6 z Dominikiem Thiemiem (ATP 5). W obu setach Austriak uzyskał po jednym przełamaniu, za każdym razem w piątym gemie.

W trwającym dwie godziny i cztery minuty meczu Nadal nie wykorzystał żadnego z trzech break pointów. Thiem zamienił na przełamanie dwie z 12 szans. Austriak zdobył o 13 punktów więcej (75-62) i poprawił na 4-8 bilans spotkań z Hiszpanem. Wszystkie ich konfrontacje odbyły się na nawierzchni ziemnej. Po raz drugi zmierzyli się w Barcelonie. W 2017 roku w finale Nadal wygrał 6:4, 6:1.

Nadal miał serię 18 z rzędu wygranych meczów w Barcelonie. W sobotę doznał w tej imprezie pierwszej porażki od 2015 roku, gdy w III rundzie uległ Fabio Fogniniemu. Bilans meczów Hiszpana w stolicy Katalonii to 61-3. Oprócz Włocha i Austriaka wygrał z nim Nicolas Almagro, pięć lat temu w ćwierćfinale. Thiem to jedyny tenisista, który w 2017 i 2018 roku pokonał Nadala na korcie ziemnym.

Danił Miedwiediew (ATP 14) zwyciężył 6:4, 3:6, 7:5 Keia Nishikoriego (ATP 7). W trzecim secie Rosjanin wrócił z 0:2. W ciągu dwóch godzin i 24 minut zaserwował osiem asów i wykorzystał trzy z siedmiu break pointów. Zdobył o pięć punktów więcej od Japończyka (99-94). Bilans ich meczów to teraz 2-2. Było to ich drugie spotkanie w tym roku. W finale w Brisbane Nishikori wygrał 6:4, 3:6, 6:2.

Thiem powalczy o 13., a Miedwiediew o piąty tytuł w głównym cyklu. W ubiegłym sezonie Austriak pokonał Rosjanina w Petersburgu. Niedzielny finał zaplanowano na godz. 16:00.

Barcelona Open Banc Sabadell, Barcelona (Hiszpania)