WTA Praga: odrodzenie Pauli Kani i Dalili Jakupović. Polka i Słowenka w półfinale

Paula Kania i Dalila Jakupović pokonały Japonkę Shuko Aoyamę i Amerykankę Abigail Spears w ćwierćfinale gry podwójnej turniej WTA International w Pradze. Polka i Słowenka odrodziły się po przegraniu pierwszego seta do zera.

Paula Kania WP SportoweFakty / Seweryn Dombrowski / Na zdjęciu: Paula Kania
Do ćwierćfinału debla w Pradze Paula Kania i Dalila Jakupović awansowały bez wychodzenia na kort. W I rundzie miały się zmierzyć z Priscillą Hon i Jil Teichmann, ale rywalki wycofały się. W walce o półfinał Polka i Słowenka sprawiły niespodziankę. Zwyciężyły 0:6, 7:6(5), 10-7 rozstawione z numerem drugim Japonkę Shuko Aoyamę i Amerykankę Abigail Spears.

W pierwszym secie Kania i Jakupović zdobyły tylko 11 punktów. W drugiej partii sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Polka i Słowenka od 2:0 straciły trzy gemy z rzędu, by następnie wyjść na prowadzenie 5:3. Aoyama i Spears wyrównały na 5:5 po obronie pięciu piłek setowych. W 12. gemie odparły szóstego setbola. W tie breaku Japonka i Amerykanka od 3-5 zdobyły dwa punkty, ale dwa kolejne padły łupem Kani i Jakupović.

W super tie breaku Polka i Słowenka wysoko prowadziły (6-1 i 7-3), ale przypieczętowanie wygranej nie przyszło im łatwo. Od 7-7 rozstrzygnęły na swoją korzyść trzy wymiany i zameldowały się w półfinale. W trwającym 98 minut spotkaniu Aoyama i Spears uzyskały sześć przełamań i zdobyły o 10 punktów więcej.

Dla Kani to piąty występ w głównym cyklu w tym sezonie. Cztery wcześniejsze zanotowała razem z Rosjanką Janą Sizikową. Polka osiągnęła pierwszy półfinał od października 2016 roku (Moskwa w parze z reprezentantką Czarnogóry Danką Kovinić).

W półfinale Kania i Jakupović zmierzą się z Anną Kalinską i Viktorią Kuzmovą. Rosjanka i Słowaczka w środę wygrały dwa mecze. w I rundzie wyeliminowały Alicję Rosolską i Iga Świątek po obronie dwóch piłek meczowych. W ćwierćfinale odprawiły Japonkę Miyu Kato i Australijkę Storm Sanders.

J&T Banka Prague Open, Praga (Czechy)
WTA International, kort ziemny, pula nagród 250 tys. dolarów
środa, 1 maja

ćwierćfinał gry podwójnej
:

Dalila Jakupović (Słowenia) / Paula Kania (Polska) - Shuko Aoyama (Japonia, 2) / Abigail Spears (USA, 2) 0:6, 7:6(5), 10-7