WTA Rzym: Pliskova skruszyła opór Azarenki i wygrała 500. mecz w karierze. Konta w półfinale

Karolina Pliskova pokonała w trzech setach Wiktorię Azarenkę w ćwierćfinale turnieju WTA Premier 5 w Rzymie. Do półfinału awansowała Johanna Konta, która wyeliminowała Marketę Vondrousovą.

Karolina Pliskova Getty Images / Paolo Bruno / Na zdjęciu: Karolina Pliskova
Karolina Pliskova (WTA 7) ma za sobą drugi trzysetowy mecz w Rzymie. W III rundzie wyeliminowała Sofię Kenin, a w ćwierćfinale skruszyła opór Wiktorii Azarenki (WTA 51). Pokonała Białorusinkę 6:7(5), 6:2, 6:2 po dwóch godzinach i 26 minutach. Czeszka wyrównała na 4-4 bilans spotkań z dwukrotną mistrzynią Australian Open.

W pierwszym secie Pliskova nie wykorzystała prowadzenia 4:1 i 5:3. W drugiej i trzeciej partii uzyskała po dwa przełamania. Czeszka zaserwowała 11 asów i zdobyła 45 z 61 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Posłała 41 kończących uderzeń przy 26 niewymuszonych błędach.

Pliskova wygrała 500. mecz w karierze (bilans 500-279) i po raz pierwszy awansowała do półfinału w Rzymie. W czwartek 500. zwycięstwo nad zawodowych kortach odniosła Azarenka (500-190). Kolejną rywalką Czeszki będzie Greczynka Maria Sakkari.

Johanna Konta (WTA 42) zwyciężyła 6:3, 3:6, 6:1 Marketę Vondrousovą (WTA 44). W trwającym godzinę i 53 minuty spotkaniu Brytyjka wykorzystała pięć z 12 break pointów i zdobyła o 15 punktów więcej (93-78). Naliczono jej 42 kończące uderzenia i 33 niewymuszone błędy. Czeszka miała 21 piłek wygranych bezpośrednio i 26 pomyłek. Tenisistki te spotkały się po raz drugi. W ubiegłym sezonie w Indian Wells lepsza była Vondrousova.

Vondrousova doznała szóstej porażki w sezonie (bilans 22-6). Doszła do finałów w Budapeszcie i Stambule oraz osiągnęła ćwierćfinały w Indian Wells i Miami. W Rzymie odprawiła m.in. Simonę Halep. Konta w tym roku gra imponująco na kortach ziemnych, na których zawsze radziła sobie słabo. Wcześniej doszła do finału w Rabacie. W stolicy Włoch wyeliminowała dwie wielkoszlemowe mistrzynie, Sloane Stephens i Venus Williams. Brytyjka awansowała do największego półfinału od Wimbledonu 2017. W sobotę zmierzy się z Kiki Bertens, której w tym roku uległa w Indian Wells.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)
WTA Premier 5, kort ziemny, pula nagród 3,452 mln euro
piątek, 17 maja

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Karolina Pliskova (Czechy, 4) - Wiktoria Azarenka (Białoruś, WC) 6:7(5), 6:2, 6:2
Johanna Konta (Wielka Brytania) - Marketa Vondrousova (Czechy) 6:3, 3:6, 6:1

Kto awansuje do finału turnieju WTA w Rzymie?