WTA Rzym: Sakkari pożegnała Mladenović. Greczynka rywalką Pliskovej w półfinale

Maria Sakkari pokonała Kristinę Mladenović i awansowała do półfinału turnieju WTA Premier 5 w Rzymie. O finał Greczynka zmierzy się z Karoliną Pliskovą.

Maria Sakkari Getty Images / Giuseppe Maffia/NurPhoto / Na zdjęciu: Maria Sakkari
Na początku maja w Rabacie Maria Sakkari (WTA 39) zdobyła pierwszy tytuł w WTA Tour. W Rzymie Greczynka odprawiła sześć rywalek. Przeszła dwustopniowe kwalifikacje, a w turnieju głównym wyeliminowała dwie rozstawione tenisistki, Anett Kontaveit (nr 14) i Petrę Kvitovą (nr 2). W piątek w ćwierćfinale zwyciężyła 5:7, 6:3, 6:0 Kristinę Mladenović (WTA 63).

W pierwszym secie Sakkari nie wykorzystała prowadzenia 4:1 i 5:3. W drugiej partii oddała podanie przy stanie 1:1, ale zdobyła 11 z 12 kolejnych gemów. W trwającym dwie godziny i minut spotkaniu Greczynka zdobyła 35 z 48 punktów przy swoim pierwszym serwisie i wykorzystała siedem z 11 break pointów.

W poprzednich rundach Mladenović wyeliminowała Caroline Garcię, Belindę Bencić i Ashleigh Barty (nr 8). Wcześniej przeszła eliminacje. Francuzka wystąpiła w trzecim ćwierćfinale w 2019 roku (Monterrey, Stambuł). W Rzymie w turnieju głównym zagrała po raz szósty. W pięciu poprzednich wygrała łącznie jeden mecz. Ćwierćfinał pozwoli jej awansować w rankingu na 54. miejsce.

W poniedziałek Sakkari wróci do Top 30 rankingu. Greczynka wygrała 11 z ostatnich 12 meczów. Poza triumfem w Rabacie, w tym roku na kortach ziemnych osiągnęła ćwierćfinał w Charlestonie oraz odpadła w I rundzie w Stambule i Madrycie.

O finał Sakkari zmierzy się w sobotę z Karoliną Pliskovą, którą rok temu wyeliminowała w Rzymie w II rundzie. Starcie to zostało zapamiętane z powodu furii Czeszki. Swoją złość wyładowała poprzez roztrzaskanie rakiety o wieżyczkę sędziowską po zakończeniu spotkania. Chodziło o sytuację z 11. gema trzeciego seta. Pliskova zagrała smecza, po którym piłka zahaczyła linię. Został jednak wywołany aut, a polska sędzia Marta Mrozińska nie dokonała korekty. Zdenerwowana Czeszka nie odzyskała psychicznej równowagi do końca meczu.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)