WTA Birmingham: nie będzie meczu Polek. Świątek w finale eliminacji, Fręch zmarnowała piłki meczowe

Iga Świątek pokonała w trzech setach Destanee Aiavę w II rundzie eliminacji do turnieju WTA Premier w Birmingham. O główną drabinkę Polka zmierzy się z Bernardą Perą, która wygrała z Magdaleną Fręch po obronie dwóch piłek meczowych.

Iga Świątek Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Iga Świątek
Niedzielne mecze Polek w eliminacjach do imprezy w Birmingham dostarczyły wielu emocji. Rozstawiona z numerem pierwszym Iga Świątek (WTA 67) zwyciężyła 6:7(5), 6:3, 6:3 Destanee Aiavę (WTA 219). W pierwszym secie warszawianka z 2:5 doprowadziła do tie breaka. W nim od 4-3 straciła cztery z pięciu kolejnych punktów. W drugiej i trzeciej partii uzyskała trzy przełamania.

W trwającym dwie godziny i siedem minut meczu Świątek zdobyła 44 z 55 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła trzy z czterech break pointów, a sama wykorzystała cztery z ośmiu szans na przełamanie. Aiava kilka dni temu odniosła pierwsze zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu. W Den Bosch wyeliminowała Arynę Sabalenkę.

W finale eliminacji mogło dojść do starcia Świątek z Magdaleną Fręch (WTA 221). Łodzianka miała dwie piłki meczowe przy 5:4 w trzeciej partii, ale przegrała 5:7, 6:3, 5:7 z Bernardą Perą (WTA 97) po dwóch godzinach i 23 minutach. W zaciętym 12. gemie Amerykanka wykorzystała piątego meczbola. Fręch szanse roztrwoniła też w pierwszym secie, w którym prowadziła 4:2, a przy 5:4 zmarnowała piłkę setową.

Obie tenisistki zaliczyły po sześć przełamań. Fręch zdobyła o jeden punkt więcej (119-118). Było to ich drugie spotkanie w tym roku. W eliminacjach w Brisbane lepsza okazała się Polka.

W poniedziałek Świątek i Pera zmierzą się o główną drabinkę. Polka i Amerykanka spotkają się po raz pierwszy.

Nature Valley Classic, Birmingham (Wielka Brytania)