Challenger Ilkley: kolejny krok Kamila Majchrzaka. Pierwszy półfinał Polaka na trawie

Kamil Majchrzak awansował do półfinału rozgrywanego na trawie challengera w brytyjskim Ilkley (pula nagród 137,5 tys. euro). W piątek Polak w trzech setach pokonał Francuza Antoine'a Hoanga.

Marcin Motyka
Kamil Majchrzak Getty Images / NaFoto/Action Plus / Na zdjęciu: Kamil Majchrzak
Po wyeliminowaniu Yuichiego Sugity i Jiriego Vesely'ego Kamil Majchrzak (ATP 114) w ćwierćfinale challengera w Ilkley zmierzył się z Antoine'em Hoangiem. Francuz to aktualnie 111. tenisista świata i przed niespełna miesiącem dotarł do III rundy wielkoszlemowego Rolanda Garrosa. W piątek jednak górą okazał się niżej notowany i niemający wygranego meczu na poziomie Wielkiego Szlema Polak.

W pierwszym secie wyrównana walka trwała do stanu 3:3. Wówczas Majchrzak zdobył trzy gemy z rzędu i dzięki temu wygrał 6:3. Z kolei w drugiej odsłonie inicjatywa należała do Hoanga. Francuz skuteczniej serwował i agresywniej grał z linii końcowej. W efekcie błyskawicznie wyszedł na prowadzenie 3:0 i choć Polak zdołał wyrównać na 5:5, ta partia padła łupem reprezentanta Trójkolorowych 7:5.

Na otwarcie decydującego seta rozstawiony z numerem dziesiątym Majchrzak obronił się przed przełamaniem, a kilka chwil później zadał rozstrzygający cios. W piątym gemie wywalczył break pointa, przy którym posłał kończący bekhend. Po tym, jak odebrał podanie przeciwnikowi, piotrkowianin nie stracił koncentracji i pewnie zmierzał ku zwycięstwu. Ostatniego gema wygrał do zera, wieńcząc spotkanie asem.

Mecz trwał dwie godziny i jedną minutę. W tym czasie Majchrzak zaserwował dziesięć asów, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał trzy z siedmiu break pointów i łącznie zdobył 97 punktów, o dziesięć więcej od Hoanga.

Dla Majchrzaka to pierwszy w karierze awans do półfinału zawodowego turnieju rozgrywanego na kortach trawiastych. Polak w Ilkley walczy o wielkie dla siebie osiągnięcie. Jeśli zdobędzie tytuł, w najnowszym notowaniu rankingu ATP, w poniedziałek, zadebiutuje w gronie 100 najlepszych singlistów świata.

W 1/2 finału, w sobotę (początek nie wcześniej niż o godz. 15:00 czasu polskiego), Majchrzak zmierzy się z oznaczonym numerem dziewiątym Dennisem Novakiem. Austriak (ATP 117) w piątek wygrał 6:7(9), 6:3, 6:4 z Czechem Lukasem Rosolem (ATP 137).