ATP Halle: 15. z rzędu półfinał Rogera Federera w Westfalii. Alexander Zverev i Borna Corić poza turniejem

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / TPN / Na zdjęciu: Roger Federer
Getty Images / TPN / Na zdjęciu: Roger Federer

Roger Federer w trzech setach pokonał Roberto Bautistę i 15. raz z rzędu awansował do półfinału rozgrywanego na kortach trawiastych turnieju ATP 500 w Halle. Odpadli faworyt gospodarzy Alexander Zverev i broniący tytułu Borna Corić.

W ośmiu poprzednich konfrontacjach z Roberto Bautistą Roger Federer ani razu nie przegrał, tracąc łącznie ledwie jednego seta. Ale Hiszpan to nie jest tenisista, którego nawet taki mistrz jak Szwajcar może gładko ogrywać przy każdej sposobności. Udowodnił to w piątek w ćwierćfinale turnieju ATP w Halle. Wprawdzie Bautista opuszczał kort jako pokonany, ale zmusił utytułowanego przeciwnika do dużego wysiłku.

Bautista w drodze do 1/4 finału Noventi Open 2019 nie stracił serwisu. W piątek został jednak przełamany już w gemie otwarcia. Federer zaliczył wymarzony i start koniec pierwszego seta. Breaka uzyskał bowiem także przy stanie 5:3 i wygrał inauguracyjną partię 6:3. Ale w drugiej odsłonie Szwajcarowi tak dobrze już się nie wiodło. Co więcej, sam oddał podanie i tej straty nie odrobił.

Tym samym Bautista doprowadził do decydującego seta, którego mógł rozpocząć od przełamania, lecz Federer dwoma wygrywającymi forhendami obronił break pointy. Szwajcar męczył się z własną grą. Zawodził go serwis, a wymianach często popełniał błędy. W końcówce zdołał jednak przechylić szalę na swoją korzyść. W ósmym gemie tej partii jeszcze nie wykorzystał szansy na odebranie podania rywalowi, psując return, ale w dziesiątym już się nie pomylił. Wywalczył piłkę na przełamanie, będącą jednocześnie meczbolem, i doprowadził do wymiany, w której Hiszpan wyrzucił forhend w aut.

Dla Federera, który w piątek zapisał na swoim koncie cztery asy, trzy przełamania, 34 zagrania kończące i 24 niewymuszone błędy, to 15. kolejny awans do półfinału turnieju w Halle. Do 1/2 finału nie doszedł tylko w dwóch swoich premierowych występach w Noventi Open, w latach 2000-01, kiedy odpadał w ćwierćfinale.

O 13. finał w Westfalii, Szwajcar, dziewięciokrotny mistrz tych zawodów (sezony 2003-06, 2008, 2013-15 i 2017) zmierzy się z Pierre'em-Huguesem Herbertem. Francuz w piątek wyeliminował zeszłorocznego triumfatora, Bornę Coricia, który skreczował po pierwszym secie z powodu kontuzji uda. - To spełnienie marzeń. Gdy byłem dzieckiem, obserwowałem go i naśladowałem jego uderzenia - powiedział o meczu z Federerem Herbert, cytowany przez portal atptour.com.

Drugi rok z rzędu w półfinałach Noventi Open zabraknie reprezentanta gospodarzy. Ostatni, który miał na to szansę, rozstawiony z numerem drugim Alexander Zverev, w ćwierćfinale przegrał 6:3, 1:6, 6:7(3) z Davidem Goffinem. Belg w 1/2 finału zagra z Matteo Berrettinim. Włoch pokonał 6:2, 7:6(4) oznaczonego "trójką" Karena Chaczanowa i wygrał swój ósmy mecz z rzędu (w zeszłym tygodniu zwyciężył w turnieju w Stuttgarcie).

Noventi Open, Halle (Niemcy) ATP World Tour 500, kort trawiasty, pula nagród 2,081 mln euro piątek, 21 czerwca ćwierćfinał gry pojedynczej:

Roger Federer (Szwajcaria, 1) - Roberto Bautista (Hiszpania, 7) 6:3, 4:6, 6:4 David Goffin (Belgia) - Alexander Zverev (Niemcy, 2) 3:6, 6:1, 7:6(4) Matteo Berrettini (Włochy) - Karen Chaczanow (Rosja, 3) 6:2, 7:6(4) Pierre-Hugues Herbert (Francja) - Borna Corić (Chorwacja, 4) 7:5 i krecz

Jaki będzie skład finału turnieju ATP w Halle?