ATP Eastbourne: Hubert Hurkacz pokonał Marco Cecchinato. Pierwszy wygrany mecz Polaka na trawie w głównym cyklu

Hubert Hurkacz awansował do II rundy rozgrywanego na kortach trawiastych turnieju ATP 250 w Eastbourne. W poniedziałek Polak w dwóch setach pokonał rozstawionego z numerem siódmym Marco Cecchinato.

Marcin Motyka
Hubert Hurkacz PAP / Jakub Kaczmarczyk / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
Po nieudanym występie w Halle, gdzie odpadł po pierwszym meczu, Hubert Hurkacz przed Wimbledonem postanowił wziąć udział w jeszcze jednej imprezie na kortach trawiastych - turnieju ATP 250 w Eastbourne. W I rundzie Polak trafił na rozstawionego z numerem siódmym Marco Cecchinato. Włoch zasłynął podczas zeszłorocznego Rolanda Garrosa, gdy wyeliminował m.in. Novaka Djokovicia i sensacyjnie dotarł do półfinału, ale trawa to nie jest nawierzchnia, na której czuje się komfortowo.

W pierwszym secie poniedziałkowego spotkania obaj świetnie spisywali się przy własnych podaniach, aż do dziewiątego gema, kiedy to Hurkacz uzyskał piłkę na przełamanie, przy której Cecchinato popełnił podwójny błąd serwisowy. Tym samym Polak wyszedł na prowadzenie 5:4 i wygrał inauguracyjną partię 6:4.

Na początku drugiej odsłony Hurkacz znów wywalczył przełamanie. Wrocławianin pewnie zmierzał po zwycięstwo, lecz zatrzymała go pogoda. Po pięciu gemach drugiego seta mecz został bowiem na ponad dwie godziny zatrzymany z powodu opadów deszczu.

Po wznowieniu Polak popełnił kilka błędów i oddał podanie, pozwalając Cecchinato odrobić straty. Lecz, jak w pierwszym secie, w końcówce był skuteczniejszy od przeciwnika. Ponownie w dziewiątym gemie odebrał serwis Włochowi, wyszedł na 5:4, by po chwili zakończyć cały mecz.

W ciągu 65 minut gry Hurkacz posłał osiem asów, popełnił jeden podwójny błąd serwisowy, przy własnym podaniu wygrał 77 proc. rozegranych wymian, jeden raz został przełamany, miał trzy break pointy i wszystkie wykorzystał oraz łącznie zdobył 60 punktów, o 16 więcej od Cecchinato.

Dla tenisisty z Wrocławia to pierwszy w karierze wygrany mecz na nawierzchni trawiastej w głównym cyklu męskich rozgrywek. Jednocześnie Polak przerwał serię czterech kolejnych porażek w imprezach rangi ATP Tour. Na wygraną czekał od 8 maja, gdy w Madrycie pokonał Lucasa Pouille'a.

W II rundzie Nature Valley International, w środę, Hurkacz zmierzy się z Amerykaninem - Steve'em Johnsonem bądź z Reillym Opelką.

Nature Valley International, Eastbourne (Wielka Brytania)