Wimbledon: Kawa wygrała pierwszy mecz w wielkoszlemowych eliminacjach. Pokonała niezwykłą rywalkę

Katarzyna Kawa wygrała w środę pierwszy w karierze mecz w eliminacjach do zawodów Wielkiego Szlema. W I rundzie kwalifikacji Wimbledonu 2019 polska tenisistka okazała się w trzech setach lepsza od Brytyjki Franceski Jones.

Rafał Smoliński
Katarzyna Kawa Getty Images / NurPhoto / Na zdjęciu: Katarzyna Kawa
Środowa przeciwniczka kryniczanki to niezwykła tenisistka. Urodziła się z chorobą genetyczną, zespołem EEC, dlatego ma po cztery palce w lewej i prawej dłoni oraz cztery palce lewej stopy i trzy prawej stopy. Z tego względu jej zdolności ruchowe są ograniczone i niewielu wróżyło jej udaną tenisową karierę. Mimo tego Francesca Jones wygrała ostatnio dwa turnieje ITF w Mińsku, dzięki czemu awansowała na 297. miejsce w rankingu WTA.

Brytyjka otrzymała dziką kartę do drabinki eliminacji i w I rundzie los skojarzył ją z Katarzyną Kawą (WTA 217). Tenisistka gospodarzy lepiej weszła w mecz, ale nie wykorzystała break pointów w piątym gemie. Przy stanie 4:3 do ataku ruszyła Polka i uzyskała kluczowe przełamanie. Nasza reprezentantka zwieńczyła seta przy pierwszej okazji.

W drugiej odsłonie serwis nie był mocną stroną obu pań. Tenisistki zdobywały dużo punktów na returnie, dlatego doszło aż do 10 przełamań. Kawa musiała gonić wynik. Zdołała jednak wyrównać na po 4, a następnie miała serwis na wagę zwycięstwa. Polka zmarnowała jednak po jednej piłce meczowej w 10. i 12. gemie, a w tie breaku zdobyła zaledwie punkt.

O zwycięstwie zadecydował więc trzeci set, w którym jako pierwsza w opałach znalazła się Kawa. Polka nie dała się jednak przełamać i cierpliwie czekała na swoje szanse. W ósmym gemie Jones nie wykorzystała prowadzenia 40-0 i pojawiły się problemy. Brytyjka przegrała serwis, a nasza tenisistka zatroszczyła się o to, aby nie zmarnować już czwartej piłki meczowej.

Kawa wygrała 6:3, 6:7(1), 6:3. To jej pierwsze w zawodowej karierze zwycięstwo w wielkoszlemowych eliminacjach. W środę na jej drodze w II rundzie kwalifikacji do Wimbledonu 2019 stanie Węgierka Fanny Stollar (WTA 229), która wygrała 7:6(2), 2:6, 10:8 trudny bój z Japonką Nao Hibino (WTA 117).

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 38 mln funtów
wtorek, 25 czerwca

I runda eliminacji gry pojedynczej kobiet:

Katarzyna Kawa (Polska) - Francesca Jones (Wielka Brytania, WC) 6:3, 6:7(1), 6:3

Czy Katarzyna Kawa awansuje do głównej drabinki Wimbledonu 2019?