Tenis. Wimbledon 2019: czwarte zwycięstwo Johanny Konty nad Sloane Stephens. Elise Mertens w IV rundzie

Johanna Konta wyeliminowała Sloane Stephens w III rundzie Wimbledonu 2019. Dla Brytyjki to czwarte zwycięstwo nad Amerykanką w tym roku. Elise Mertens pokonała Qiang Wang po trzysetowej bitwie.

Johanna Konta Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Johanna Konta
Sloane Stephens (WTA 9) znów nie poradziła sobie z Johanną Kontą (WTA 18). W tym roku uległa Brytyjce w Brisbane, Rzymie i ćwierćfinale Rolanda Garrosa. W III rundzie Wimbledonu Amerykanka przegrała 6:3, 4:6, 1:6. W pierwszym secie mistrzyni US Open 2017 wykorzystała break pointa na 5:3, a następnie utrzymała podanie. W drugiej partii również miało miejsce jedno przełamanie. Konta uzyskała je na 6:4. W decydującej odsłonie prym wiodła Brytyjka, która jedynego gema straciła przy 3:0.

W trwającym dwie godziny i dwie minuty spotkaniu Konta zaserwowała siedem asów i zdobyła 15 z 21 punktów przy siatce. Obroniła cztery z pięciu break pointów, a sama zaliczyła trzy przełamania. Brytyjka posłała 25 kończących uderzeń przy 30 niewymuszonych błędach. Stephens miała 29 piłek wygranych bezpośrednio i 19 pomyłek.

Stephens w swoim dorobku ma jeden wielkoszlemowy tytuł (US Open 2017), ale w Wimbledonie lepszym rezultatem może się pochwalić Konta. Brytyjka w Londynie osiągnęła półfinał (2017), a Amerykanka najdalej doszła do ćwierćfinału (2013). Kolejną rywalką reprezentantki gospodarzy będzie Petra Kvitova, z którą ma bilans meczów 1-3.

Elise Mertens (WTA 21) pokonała 6:2, 6:7(9), 6:4 Qiang Wang (WTA 15) po dwóch godzinach i 49 minutach. Belgijka awans do IV rundy mogła zapewnić sobie w tie breaku drugiego seta. Miała w nim piłkę meczową. W decydującej partii uzyskała przełamanie na 4:3 i nie wypuściła zwycięstwa z rąk. Trzy wcześniejsze spotkania tych tenisistek wygrała Chinka, z czego dwa w Indian Wells (2018, 2019).

Wang miała 15 szans na przełamanie i wykorzystała tylko jedną. Mertens cztery razy odebrała rywalce podanie. Belgijka zdobyła 12 z 14 punktów przy siatce. Pokusiła się o 38 kończących uderzeń przy 35 niewymuszonych błędach. Chince zanotowano 33 piłki wygrane bezpośrednio i 48 pomyłek.

Dla Mertens to 11. wielkoszlemowy występ i po raz czwarty osiągnęła 1/8 finału. Najdalej doszła w Australian Open 2018 (półfinał). Wcześniej jej najlepszym rezultatem w Wimbledonie była III runda z 2018 roku. O drugi ćwierćfinał imprezy najwyższej rangi Belgijka zmierzy się z Barborą Strycovą, którą pokonała w US Open 2018 w ich jedynym do tej pory meczu.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)