Tenis. Wimbledon 2019: historyczny triumf Simony Halep. Rumunka pobiła osiągnięcie Ilie Nastase

Za sprawą Simony Halep Rumunia po raz pierwszy może świętować triumf w Wimbledonie w grze pojedynczej. W sobotnim finale tenisistka z Konstancy w 56 minut rozbiła Serenę Williams. W latach 70. XX wieku dwa finały w Londynie osiągnął Ilie Nastase.

Simona Halep, mistrzyni Wimbledonu 2019 PAP/EPA / WILL OLIVER / Na zdjęciu: Simona Halep, mistrzyni Wimbledonu 2019
Simona Halep przegrał trzy pierwsze wielkoszlemowe finały, dwa w Paryżu (2014, 2017) i jeden w Melbourne (2018). W Wimbledonie nie przestraszyła się szansy. Po raz pierwszy doszła do meczu o tytuł, która zdobyła po rozbiciu 6:2, 6:2 Sereny Williams, siedmiokrotnej mistrzyni londyńskiej imprezy. Spotkanie trwało 56 minut i Rumunka popełniła w nim tylko trzy niewymuszone błędy. Tenisistka z Konstancy poprawiła na 2-9 bilans meczów z Amerykanką.

Halep pobiła osiągnięcie Ilie Nastase, który dwa razy doszedł do finału w Londynie w singlu. Legendarny, ale też znany ze skandalicznych zachowań Rumun przegrał ze Stanem Smithem (1972) i Bjoernem Borgiem (1976). Triumfował w US Open 1972 i Rolandzie Garrosie 1973. Wimbledon wygrał trzy razy, ale w deblu (1973 z Jimmym Connorsem) i mikście (1970 i 1972 z Rosie Casals). Halep wyrównała wyczyn słynnego rodaka, bo również ma w swoim dorobku dwa wielkoszlemowe tytuły w singlu. Pierwszy zdobyła w ubiegłym sezonie w Paryżu po zwycięstwie 3:6, 6:4, 6:1 nad Sloane Stephens.

Po raz pierwszy wielkoszlemowy finał z udziałem Halep został rozstrzygnięty w dwóch setach. Zanim Rumunka zdobyła pierwszy tytuł, przegrała w Paryżu dreszczowce z Marią Szarapową w 2014 (4:6, 7:6, 4:6) i z Jeleną Ostapenko w 2017 roku (6:4, 4:6, 3:6) oraz w Melbourne z Karoliną Woźniacką w ubiegłym sezonie (6:7, 6:3, 4:6).

2019 Wimbledon Serena Williams 6:2, 6:2

Halep jako 12. tenisistka w Erze Otwartej potrzebowała tylko jednego finału, aby wygrać Wimbledon. Dokonała tego jako pierwsza singlistka od czasu Petry Kvitovej (2011). Zapisała się również jako 10. aktywna zawodniczka z co najmniej dwoma wielkoszlemowymi tytułami na koncie. W sobotę Rumunka święciła 19. triumf w głównym cyklu (bilans finałów 19-17).

Halep zanotowała 37. wielkoszlemowy występ, dziewiąty w Wimbledonie. Wcześniej jej najlepszym osiągnięciem w Londynie był półfinał z 2014 roku. Przegrała w nim z Eugenie Bouchard. Rumunka zdobyła drugi tytuł na trawie. W 2013 roku zwyciężyła w turnieju WTA International (najniższa ranga w głównym cyklu) w Den Bosch. Bilans jej meczów w Londynie to 24-8, a we wszystkich imprezach na trawie 36-15.

Czy Simona Halep zdobędzie kolejny wielkoszlemowy tytuł?