ATP Umag: Serbowie na remis z kwalifikantami. Dusan Lajović i Attila Balazs zagrają o tytuł

W półfinałach rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP 250 w Umagu doszło do meczów Serbów z kwalifikantami. Najpierw Attila Balazs wygrał z Laslo Djere, a następnie Dusan Lajović okazał się lepszy od Salvatore Caruso, który skreczował.

Marcin Motyka
Dusan Lajović Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Dusan Lajović
Na ten dzień Attila Balazs czekał ponad siedem lat. W turnieju ATP w Umagu Węgier doszedł do pierwszego półfinału w głównym cyklu od kwietnia 2012 roku i imprezy w Budapeszcie. Na tym jednak nie poprzestał. W sobotnim pojedynku o finał Plava Laguna Croatia Open Umag niespodziewanie pokonał 6:2, 6:4 rozstawionego z numerem trzecim Laslo Djere.

W drodze do swojego premierowego finału 30-letni Balazs rozegrał sześć meczów, z czego połowę rozstrzygnął w trzech setach, w tym dwa po decydującym tie breaku. Najbardziej dramatyczny pojedynek stoczył w I rundzie, kiedy to ograł Viktora Galovicia, broniąc aż siedmiu meczboli.

Drugi półfinał także był konfrontacją rozstawionego reprezentanta Serbii z tenisistą z eliminacji - oznaczonego "czwórką" Dusana Lajovicia i Salvatore Caruso. Początkowo inicjatywę posiadał Włoch, który w pierwszym secie prowadził już 5:3. Wówczas jednak zaczął odczuwać problemy fizycznie. Miał ogromne kłopoty z poruszaniem się po korcie i po czterech z rzędu przegranych gemach zrezygnował z dalszej rywalizacji.

Dla Lajovicia to drugi w karierze finał turnieju rangi ATP Tour. W kwietniu zagrał o tytuł w imprezie w Monte Carlo, lecz okazał się słabszy od Fabio Fogniniego.

Niedzielny finał (początek o godz. 20:00) będzie pierwszą konfrontacją pomiędzy Lajoviciem a Balazsem w głównym cyklu. W przeszłości jednak trzy razy zmierzyli się na niższych szczeblach rozgrywek i dwukrotnie górą był Węgier.

W finale zmagań w grze podwójnej oznaczeni numerem drugim Robin Haase i Philipp Oswald obronili dwie piłki meczowe i pokonali 7:5, 6:7(2), 14-12 najwyżej rozstawioną austriacką parę Oliver Marach / Jürgen Melzer. Dla holendersko-austriackiego duetu to pierwszy wspólny tytuł w głównym cyklu. Ogółem 32-letni Haase wywalczył swoje szóste deblowe trofeum rangi ATP Tour, a 33-letni Oswald - dziewiąte.

Plava Laguna Croatia Open Umag, Umag (Chorwacja)
ATP Tour 250, kort ziemny, pula nagród 524,3 tys. euro
piątek, 19 lipca

półfinał gry pojedynczej:

Dusan Lajović (Serbia, 4) - Salvatore Caruso (Włochy, Q) 7:5 i krecz
Attila Balazs (Węgry, Q) - Laslo Djere (Serbia, 3) 6:2, 6:4

finał gry podwójnej:

Robin Haase (Holandia, 2) / Philipp Oswald (Austria, 2) - Oliver Marach (Austria, 1) / Juergen Melzer (Austria, 1) 7:5, 6:7(2), 14-12