Tenis. US Open: łatwe wygrane Novaka Djokovicia i Daniła Miedwiediewa. Ostatni wielkoszlemowy mecz Janko Tipsarevicia

Broniący tytułu Novak Djoković w trzech setach pokonał Roberto Carballesa w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego US Open 2019. 35-letni Janko Tipsarević rozegrał swój ostatni mecz na poziomie Wielkiego Szlema.

Marcin Motyka
Novak Djoković Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Novak Djoković
- Odniosłem tutaj wiele sukcesów i zostałem błogosławiony tym, że mogłem tu grać tak dobrze - mówił Novak Djoković przed początkiem US Open 2019. W poniedziałek Serb rozegrał mecz I rundy i zarazem wykonał premierowy krok w kierunku obronienia tytułu sprzed roku. Po godzinie i 52 minutach rywalizacji pokonał 6:4, 6:1, 6:4 Roberto Carballesa.

Djoković problemy miał jedynie w początkowej fazie meczu. Lecz od stanu 4:4 przyspieszył i wyszedł na prowadzenie 6:4, 6:1. W trzeciej odsłonie zwolnił, ale ciągle był bezbłędny przy własnym podaniu, a że sam potrafił przełamać Hiszpana, i tę partię zakończył zwycięstwem. W II rundzie Serb (w poniedziałek cztery asy, 25 zagrań kończących i cztery breaki) zmierzy się z lepszym z pary Sam Querrey - Juan Ignacio Londero.

Po doskonałych występach w cyklu US Open Series, triumfie w Cincinnati oraz finałach w Waszyngtonie i w Montrealu, Danił Miedwiediew stał się jednym z kandydatów do triumfu w US Open. On sam jednak tonował nastroje, mówiąc, że w Nowym Jorku zadowoli go ćwierćfinał. Jednak, jeśli utrzyma formę, z pewnością stać go na o wiele lepszy wynik. Pokazał to już w poniedziałkowym meczu I rundy. Rosjanin bardzo łatwo pokonał bowiem Prajnesha Gunneswarana (6:4, 6:1, 6:2), zapisując na swoim koncie dziewięć asów, 20 zagrań kończących i siedem przełamań.

Jako pierwszy do 1/32 finału awansował Kei Nishikori. Japończyk rywalizował z Marco Trungellitim, który skreczował po 47 minutach gry. Kolejnym przeciwnikiem rozstawionego z numerem siódmym Nishikoriego będzie Bradley Klahn. W pojedynku leworęcznych tenisistów Amerykanin w trzech partiach pokonał Thiago Monteiro.

Janko Tipsarević rozegrał 103. i ostatni mecz w Wielkim Szlemie. 35-letni Serb, który w listopadzie przejdzie na sportową emeryturę, w czterech setach przegrał z Denisem Kudlą. Amerykanin w II rundzie zmierzy się z kolejnym reprezentantem Serbii, Dusanem Lajoviciem, pogromcą Steve'a Darcisa.

Z US Open 2019 pożegnał się już także inny tenisista w ostatnim czasie zmagający się z poważnymi problemami zdrowotnymi, Tomas Berdych. Czech nie sprostał debiutującemu na poziomie wielkoszlemowym Jensonowi Brooksby'emu. 18-letni Amerykanin o III rundę powalczy z Nikołozem Basilaszwilim. Oznaczony "17" Gruzin pokonał 3:6, 6:4, 6:2, 3:6, 6:3 Martona Fucsovicsa.

Pięciu setów do awansu potrzebował także rozstawiony z numerem 31. Cristian Garin. Chilijczyk wygrał 3:6, 7:6(5), 6:4, 6:7(4), 6:3 z posiadaczem dzikiej karty Christopherem Eubanksem. W 1/32 finału Garin zagra z Alexem de Minaurem. Australijczyk okazał się lepszy od Pierre'a-Huguesa Herberta [6:4, 6:2, 6:7(6), 7:5]. Do II rundy awansował też Daniel Evans, który wyeliminował Adriana Mannarino.

Kei Nishikori (Japonia, 7) - Marco Trungelliti (Argentyna, Q) 6:1, 4:1 i krecz
Nikołoz Basilaszwili (Gruzja, 17) - Marton Fucsovics (Węgry) 3:6, 6:4, 6:2, 3:6, 6:3
Dusan Lajović (Serbia, 27) - Steve Darcis (Belgia) 7:5, 6:3, 6:3
Cristian Garin (Chile, 31) - Christopher Eubanks (USA, WC) 3:6, 7:6(5), 6:4, 6:7(4), 6:3
Alex de Minaur (Australia) - Pierre-Hugues Herbert (Francja) 6:4, 6:2, 6:7(6), 7:5
Denis Kudla (USA) - Janko Tipsarević (Serbia) 3:6, 6:1, 7:6(5), 6:1
Daniel Evans (Wielka Brytania) - Adrian Mannarino (Francja) 6:4, 6:3, 2:6, 6:3
Bradley Klahn (USA) - Thiago Monteiro (Brazylia) 6:3, 6:2, 6:3
Jenson Brooksby (USA, Q) - Tomas Berdych (Czechy) 6:1, 2:6, 6:4, 6:4